İçeriğe atla

PHP-GTK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
PHP-GTK
Geliştirici(ler)Andrei Zmievski
İlk yayınlanmaMart 2001
Güncel sürüm2.0.1 / 16 Mayıs 2008
Geliştirme durumuGeliştirilmiyor
İşletim sistemiÇapraz platform yazılımları
LisansGNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesigtk.php.net

PHP-GTK, PHP’nin masaüstü yazılım olarak geliştirilmesine katkı sağlamak için oluşturulan bir eklenti olarak yazılmıştır. Diğer masaüstü yazılımlara göre daha zahmetli uygulama olması, GTK’nin gelişmesine engel olsa da, PHP-GTK’nin online bir masaüstü yazılım olabileceği hayali, bu eklentinin rakipsiz bir yazılım olacağının habercisidir.

PHP-GTK, object-oriented programming (OOP) uygulayarak grafik arayüzlü programlar yazmayı sağlamaktadır.

PHP-GTK Nedir?[değiştir | kaynağı değiştir]

PHP-GTK aktif PHP gelişime katkı sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir eklentidir. Andrei Zimievski imzalı bir açık kaynak uygulamadır. Oluşturulma amacında PHP dilinin geliştirilmesi yatan bu uygulama PHP topluluğu tarafından kabul görmüştür. Fakat daha sonra bu amaçtan bir hayli çıkacaktır. İlk versiyonu 2001 Mart’ında yayımlandıktan sonra PHP-GTK’nin geliştirilmesine daha fazla yazılımcı katılmaya başlamıştır. Scintilla ve GtkHTML gibi çeşitli widgetler ile uyumlu hale getirilerek büyümesi devam ettirilmiştir.

Daha sonraki süreçte 2003 Ekim aylarında GTK 1.0 versiyonu ile tam anlamıyla açık kaynak platform dahilinde geliştirilmeye bırakılmış ve PHP toplulukları tarafından geliştirilmiştir. Bundan sonra kullanım amacı şekillenen PHP-GTK, PHP5 ile geliştirilen nesne yönelimli programlamayı (OOP) kod içerisine entegre etmiştir. Sürekli olarak gelişime devam eden widgetler ise PHP-GTK’nin gerçek bir masaüstü yazılım olmasına olanak sağlamıştır.

Kimilerine göre Java, C++ ya da C# varken PHP-GTK gibi yorucu ve karmaşık bir uygulama kullanmak oldukça yanlış bir yol gibi görünmekteydi. Fakat PHP bilen bir yazılımcının nesne tabanlı yazılım ile PHP-GTK geliştirmesi hiç de zor bir iş olmayacaktı.

PHP-GTK aslında bir uygulama değil, eklentidir. Yalnızca PHP5.1 ve sonraki versiyonlarda kullanılabilmektedir. Bunun sebebi PHP-GTK’nin nesne yönelimli olması ve nesne yönelimli yazılım geliştirilmesinin de PHP 5.0 sürümünden sonra geliştirilmesidir.

PHP’nin bu masaüstü yazılım eklentisi, herhangi bir web tarayıcısına ya da Apache gibi bir sunucuya ihtiyaç duymamaktadır. Çünkü PHP-GTK bir web uygulaması değil, bir masaüstü uygulaması mantığı ile geliştirilmiştir.

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki program PHP - GTK 2 ile yazılmış merhaba dünya örneğidir.

<?php

function pressed()
{
    echo "Hello again - The button was pressed!\n";
}

$window = new GtkWindow();
$button = new GtkButton('Click');
$button1 = new GtkButton('Click');

$window->set_title('Hello World!');
$window->connect_simple('destroy', array('Gtk', 'main_quit'));
$button->connect_simple('clicked', 'pressed');
$button1->connect_simple('clicked', 'pressed');
$window->add($button);
$window->show_all();

Gtk::main();

Yukarıdaki örnekte yeni bir GtkWindow nesnesi oluşturulmuştur ve uygulama başlığı "Hello World!" olarak belirtilmiştir. Uygulamaya bir "Click" adında GtkButton konulmuştur. Butona basıldığında "Hello again - The button was pressed!" mesajı konsolda görüntülenir.