Pınarlar, Keban

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Pınarlar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elazığ
İlçe Keban
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 42
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23700
Resmî site
[1] -

Pınarlar, Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[edit | edit source]

Köyün eski adı Nimri[1], Nimrüm, Nimrim şeklinde telaffuz edilmektedir. Çevre köylerde yaşayanlar Nimirli olarak köyün adını telaffuz ederler. Bu telaffuzlardan Nimrim adının açıklamasını www.net.bible.org sitesinde görebiliriz. Nimrim adı pınar, su kaynağı, berrak su anlamındadır. Nimrim adının bu anlamlarından dolayıda köyün adının Pınarlar olarak değiştirilmesinin anlamlı olduğunu görürüz.

Pınarlar köyünu teşkil eden sülaleler şunlardır. Cafer uşağı,Ayvat uşağı,Şavık uşağı,Demirhan uşağı,Şabıdaklı,Gündoğmuşlu,( Gögel uşağı )da komşu köy olan bayındırdan gelmiş yerleşmişlerdir,gögel uşağının daha önceki geçmişide bildiğimiz kırkızistana uzanır.Pınarlar köyünün tamamı türkmen köyüdür,köyü teşkil eden evler büyük şehirlerdeki gibi bir birine bitişiktir bahçe ve bağları köyün alt tarafında kalan derelerin çevresinde kurulmuştur bahçelerin kurulduğu yerlerin isimleride şöyledir arzeyim puvar abas dede iğdelik karşı kuz geçali cüge şığlığ ve dummu. Köyün üst tarafında ağbaba diye ziyaret yeri vardır köyün kurban ve adakları haala ağbaba da kesilir çoğu kez etli bulgur pilavı yapılır. Son duyumlara göre köyün en alt tarafında kalan fırat kenarında dummu diye yer turizime el verişli olduğu için köyden dummuya kadar yol yapıldı ve ayrıca keban köprüsünden başlayıp fırat kenarını takip eden 2.ci yol yapılacakmış zaten keban köprüsünden dummuya kadar birçok balık çiftlikleri kuruldu.

Kültür[edit | edit source]

Köyün yemekleri genelde bulgurlu ve unlu yemeklere dayanır. Erişte yapma gelenekleri vardır. Yemeklerinde anığ denilen yabani ıtırlı bir bitki kullanırlar. Eti çoğunlukla kavurma yaparak tüketirler, seyrek olarak da sacda ızgara ve haşlama olarak tüketirler. Yemeklerine bir örnek malğhata çorbası dedikleri bir çorba, bulgur, mercimek unu, yağı alınmış ve doğranmış kuyruk kavurması ve anığ denilen bir ot kullanılır. Gelenek ve görenekleri: Baharda yazın hasatın verimli olması için Ocak dedikleri yapının üzerinde köy kurbanı keserlerdi. Güzünde kışın felaket olmaması için yine Ocak dedikleri yapının üzerinde köy kurbanı keserlerdi. Adak kurban kesme gelenekleri vardır. Adak kurban taşın üzerinde kesilirdi. Mimari olarak evler Arapgirden getirilen ustalara yaptırılmıştır. Bağcılık kültürü gelişmiştir. Halk oyunları Kemaliye (eğin) yöresi ile benzerlik gösterir. Çalgılarda zurna yerine klarnet vardır. Saz çalma gelenekleri vardır. Eskiden aşık denilen bir tür kumar oyunu boş zamanlarında erkekler oynarmış. Şubat ayında ocak kömbesi dedikleri (ocakta pişirilirdi.) mayasız undan yaptıkları ekmeği komşularına lokma olarak dağıtırlardı. Evlerde tandır bulunmaz ocak ateşi ile gereksinimler giderilir.

Coğrafya[edit | edit source]

Elazığ iline 57 km, Keban ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[edit | edit source]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[edit | edit source]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 42
1997 97

Ekonomi[edit | edit source]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle köy halkı İstanbul'a göç etmiş ve geçimini İstanbul'dan sağlamaya çalışmıştır.

Altyapı bilgileri[edit | edit source]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[edit | edit source]

  1. ^ http://www.nisanyanmap.com/?yer=11828&haritasi=p%C4%B1narlar