Oyun motoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.34, 27 Eylül 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17645039 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)
Logic Bricks and Python Script Editor ekran görüntüsü

Oyun motoru, kişilerin veya şirketlerin oyun yapmak amacıyla kullandığı ücretli veya ücretsiz olan programlara verilen isimdir. Bu program, esasında kütüphanelerden oluşmuş bir yapıdır. Bu kütüphanelerin içinde bilgisayar programlama dilleri ile tanımlanmış fonksiyonlar, sınıflar vb. veriler bulunmaktadır. Kişi oyun motorunu kullandığında, başkası tarafından önceden tanımlanmış olan bu verileri kullanarak oyununu yapar. Bu oyun motoru denilen yapının kişiye sağladığı fayda; kişiyi önceden başkası tarafından kodlanarak tanımlanmış olan bu verileri yeniden kodlama zahmetinden kurtarması ve bunun sonucunda daha az kod ve bunun getirdiği daha az karmaşıklık ve aynı zamanda, zamandan tasarruf etmesini sağlar.

Bazı oyun motorları

Türkiye'de geliştirilen bazı oyun motorları

Dış bağlantılar

  1. ^ Fox Engine oyun motoru Konami tarafından geliştirilmiş bir oyun motorudur.Fox Engine Metal Gear Solid ve PES oyunlarında kullanılmıştır.Metal Gear Solid 5 Found Of Pain oyununun görüntü kalitesinin çok beğenilmesi bu oyun motoruna borçlusu.