Ovayurt, Pazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
188.101.239.129 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 04.35, 6 Ekim 2016 tarihli sürüm (Yemyesil ilcenin ic anadoluyla ne alakasi var?)
Ovayurt
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Pazar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 600 m (1.900 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 574
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60800
Resmî site
[1]

Ovayurt, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Eski ismi "Kendigelen" (halk ağızıyla Gendigelen)olarak tanilan, daha sonra "Ovayurt" ismine değiştirilmiştir. Az muhacir gerisi Kürt aslı insanlar vardır Köyde yaşayanlardan rivayetle eski ismi olan Kendigelen isminin buğday tohumu ekmeden çıkan tohumlardan alarak kendiliğinden gelen anlamında olduğu söylenilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Düğünlerimiz perşembe günü akşamdan başlayarak pazar günü gelin almaya kadar sürer. Bu süre içinde yöresel halk oyunları oynanır. Düğünlerimiz ünlüdür kızlar erkek Karışık ilahi oynanır keklik gibi güzel oyunlarımız vardır.ve halkı eğlence ehlidir.

Coğrafya

Tokat iline km, Pazar ilçesine km, Pazar İlçesine km uzaklıktadır. Yeşilırmak köyün yakınından geçmekte ve tarımda Yeşilırmağın suyundan faydalınılmaktadır. Adındanda anlaşılacağı üzere geniz bir ova üzrinde kurulmuş olan köyün görüldüğü üzere ulaşım sorunu yoktur çevresindeki ilçelere beldelere ulaşımı çok rahattır.Hemen yanında çiftlik köyü vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bunun yanında geçiş iklimi üzerinde olan köyümüz karasal iklimi etkisindede kalmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 600
2000 574
1997 579

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri 1-Domates 2-Şeker Pancarı 3-Buğday, Arpa 4-Yeşil Fasulye 5-Biber

Hayvan Ürünleri Köyümüzde genellikle büyükbaş hayvancılık yaygındır. Son zamanlarda süt hayvancılığına geçilmektedir. Hayvanların sütü günlük olarak satılmaktadır. İşlenen süt köyümüze gelir kaynağı oluşturmaktadır. Köyümüzde azda olsa küçükbaş hayvancılıkta yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Okula ait lojman bulunmaktadır köyümüzün ulaşımı kolay olduğundan öğremenlerimiz yakın ilçelerden geliş gidiş yapmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar