Ovacık, Yapraklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.15, 14 Ağustos 2016 tarihli sürüm (düzeltme, yazış şekli: yada → ya da AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ovacık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Yapraklı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 972
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18900
Resmî site
[1] -

Ovacık, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ovacık kelimesi OĞUZLARIN Kınık boyunda kullanıldıgı bilinmektedir. Ovacık köyü ilk zamanlarda Amasya'ya daha sonra Kastamonu'ya sonra Çorum'a daha sonra da 1984 yılında Çankırı'ya bağlanmıştır.

Köyümüzde bilinen tarihinde iki defa yangın çıkmış olup bisinde (eski yangın yaklaşık 1927 gibi tahmin edilmekte) tamamına yakını (sadece Delicegil'in evleri hariç) yanmış diğerinde de 28 Eylül 2010 da kısmen 20 hane yanmıştır yeni afet evleri köyümüzün kuzeyinde Taşarası mahallesine yapılmıştır.

mahbal

Kültür

Düğünleri

Köyün düğünleri davul ve zurnayla yapılır. Ayrıca düğünlerde pehlivanlar er meydanında güreş tutar, Düğünlerde güreş kültürünü yaşatan belli başlı köylerden en önemlisidir. Düğün bayrak günü çeyiz günü ve gelin günü olmak üzere 3 gün 3 gece sürer. Erkekler köyün kendine özgü halayını çekerler. Kadınlarda kına gecesinde ve düğün günlerinin değişik zamanlarında düğün Kız evi ya da Düğün evinde erkeklerden ayrı kendi aralarında eğlence düzenlerler.

Yemekleri

Köyün keşkeği, tarhana çorbası, Dutmacı, ayranı, tereyağı meşhurdur.

Zirai Faliyetleri

Genel olarak arpa, buğday ve hayvanlara yem olarak kullanılan fiğ yetiştirilir. Sebze ve meyve olarakta sulama suyunun yok denecek kadar az olması hasebiyle bahçelerde sadece kendine yetebilecek kadar yeşil soğan marul kabak patates fasülye salatalık domates ve az miktarda biber yetiştirilir. meyve çeşidi elma armut olarak az ancak armut kendi içerisinde çok zengin çeşidi ile yöreye çevre köylere nazaran hayli iddialı Hatta köy heyeti tarafından geleneksel armut festivali bile düzenlenmesi gündemde ama henüz hala hayata geçirilemedi


mahbal

Coğrafya

Çankırı iline 60 Km., Yapraklı ilçesine 41 Km. uzaklıktadır. Köy, dağların arasındaki küçük bir ovaya kurulu olup nüfusça oldukça kalabalıktır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

350 haneli bir köy olup Çankırı'nın en büyük köylerinden biridir

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 972
1997 1403

Ekonomi

Köyün ekonomisinin büyük bölümü 1990'lı yıllara kadar kömür madeni, hayvancılık ve bu hayvancılığa bağlı olarak Ankara keçisinden elde edilen tiftikten yapılan iplik teşkil ederdi. Bu ipliği köyün hanımları eğirir ve sadece Tosya'da pazarlanırdı. Hâlâ sınırlı sayıda da olsa yok olma seviyesine gelmiş Hünkar ipliği de denilen bu iplik günümüzde sadece bu köyde yapılmaktadır. Ancak 1990'lı yıllardan sonra ekonomi çoğunlukla gurbetçiliğe kaydı. 2000'li yıllarda kömür madeni tamamen durdu, hayvancılık durma noktasına geldi. 1980'li yıllara kadar önemli miktarda göç vermeyen köy, 2000'li yıllardan sonra büyük göçler vermeye başladı ve köyde genç nüfus yok denecek kadar azaldı. Köydeki kalan yaşlılar da geçimini, gurbette yerleşik olarak kalan genç neslin yardımlarıyla sürdürmeye çalışmaktadır. Köydeki genç nüfus en çok sırasıyla Antalya, Ankara, İstanbul gibi illere göç etmiştir. En fazla göç Antalya'ya olmuştur. Ekleyen: Mahmut BALDAN "mahbal"

2013 yılında Antalya'da yaşayan Ovacık köylüleri 500 haneyi ve takriben 2000 e yaklaşan nüfusuyla daha önce kurulan Köy derneğinin feshedilmesinden sonra yeni bir dernek kurulmuş ve ilk köy şenliğini de Antalya düzlerçamı mesire alanında yapmıştır. ,özellikle Gebizli mah, sütçüler mah, habibler mah, göçerler ve fatih mahalleri , yeşilyurt -ahatlı mahalleriyle kütükçü mahallesinde meskudurlar. Antalya ya hicret eden köylüler Antalya da en fazla inşaat sektöründe müteahhit , taşeron ,ve usta olarak hayatların sürdürmektedirler. Köyümüzden Doktor , avukat, öğretmen , polis, din görevlisi, vaiz, murakıp, müfettiş memur gibi gençler devlet dairesinde istihdam olmuştur.Köyün derneğinin internet sitesi de mevcutttur http://www.ovader.net http://www.ovacikkoyu.org ve facebook ta da iki adet grupları mevcuttur.Antalya da vefat eden cenazeler genelde ovacık köyüne getirilip defnedilmektedir.