Ouyang Xiu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ouyang Xiu
歐陽脩
Ouyang Xiu
Doğum1 Ağustos 1007(1007-08-01)
Mian, Song Hanedanı
Ölüm22 Eylül 1072 (65 yaşında)
Ying, Song Hanedanı
MeslekŞair, tarihçi ve yazar

Ouyang Xiu (Çince: 歐陽脩; pinyin: Ōuyáng Xiū; 1 Ağustos 1007-22 Eylül 1072) veya onursal adıyla Yongshu, Song Hanedanı döneminde yaşamış bir Çinli şair, tarihçi ve yazar. Hem çağdaşları arasında hem de sonraki yüzyıllarda çok ünlü bir yazar olan Ouyang Xiu, Tang ve Song'un Sekiz Ustası'nın merkezi figürü olarak kabul edilir. Klasik Düzyazı Hareketi'ni canlandıran ve imparatorluk sınavlarında terfi ettiren, Su Shi ve Su Zhe gibi geleceğin ustalarının yolunu açmıştır.

Bir yazar olarak Ouyang Xiu'nun ilgi alanları oldukça çeşitliydi. Bir tarihçi olarak, İmparator Renzong tarafından 1060'ta tamamlanan Yeni Tang Kitabı eserini yazmakla görevlendirildi. Ayrıca boş zamanlarında Yirmi Dört Tarih'teki tek bir yazar tarafından yazılmış tek kitap olan Beş Hanedanlığın Tarihsel Kayıtları eserini yazdı. Bir şair olarak, hem ci hem de shi türlerinin tanınmış bir yazarıydı. Ancak kendisine en büyük beğeniyi kazandıran Zuiweng Tingji gibi düzyazı yazılarıydı. Ouyang'ın hacimli yapıtından incelemeler, çiçek çalışmalarından edebi eleştiriye ve siyasi yorumlara kadar uzanmaktadır.

Siyasi olarak, Ouyang Xiu, 1040'ların Qingli Reformları'nın en büyük savunucularından biriydi. Önde gelen reformcu Fan Zhongyan 1045'te iktidardan düştüğünde, Ouyang da başkentten uzaktaki görevlere indirildi. Ancak 1054'te merkezi hükûmete geri döndü ve 1060'ta eyalet meclis üyesi yardımcısı oluncaya kadar bürokratik merdiveni kademeli olarak yeniden yükseldi. Kariyerine çok yardımcı olduğu Wang Anshi'nin Yeni Politikaları'na başarısız olarak şiddetle karşı çıktıktan sonra 1071'de siyasetten emekli oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]