İçeriğe atla

Our World In Data

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuruluş tarafından küresel olarak son iki yüzyılın altı faktörde yüzdelerini gösterir biçimde derlenmiş hali. Derlemede; aşırı yoksulluk, demokrasi, temel eğitim, aşılama, okuma yazma, çocuk ölümleri yer almaktadır.

Our World In Data (veya kısaltılmış adıyla OWID), dünyadaki yaşam koşullarının nasıl değiştiğini gösteren deneysel araştırma ve verileri sunan çevrimiçi yayındır. Sunduğu yayınlarda oluşturduğu istatistik bilgilerini küresel olarak derler ve bunları grafik veya haritalar olarak etkileşimli veriler halinde web yayını olarak sunar. Yayınlar gözlemlenen değişikliklerin nedenlerini ve sonuçlarını açıklayan araştırma bulgularını da barındırır. Yayınlamadaki ana amaç ise dünyanın nasıl değiştiğini ve buna nelerin neden olduğunu göstermektir.

Yayınlar Oxford Üniversitesinde geliştirilmekte ve sosyal tarihçi ve kalkınma ekonomisti Max Roser tarafından yazılmıştır. Yayınlar birçok akademik disiplinde çok çeşitli konuları kapsamaktadır. Konular arasında sağlık, gıda temini, gelirlerin büyümesi ve dağılımı, şiddet, haklar, savaşlar, kültür, enerji kullanımı, eğitim ve çevresel değişimlerdeki eğilimler deneysel olarak incelenmekte ve bu web sitesinde görsel hale getirilmektedir.

Böylelikle tek bir kaynağın, uzun dönemlerde gözlenen eğilimlerin tümünü kapsaması verilerin birbirleri ile olan bağlantısını anlamayı mümkün kılmaktadır. Küresel gelişim üzerine yapılan tüm bu araştırmalar ilgili okurlar, gazeteciler, akademisyenler ve siyasetçilerin izlenimine sunulmaktadır. Yayınların tamamında okuyucuların gözlemlenen uzun dönem eğilim verilerine çapraz referans yöntemiyle bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak amaçlanmaktadır. Her bir konu için verilerin kalitesi tartışılmakta ve ziyaretçi kaynaklara yönlendirilmektedir. Böylelikle söz konusu web sitesi bir veri tabanı olarak çalışmaktadır.[1]

Our World In Data web sitesinde yer alan tüm veriler kamu yararı gözetilerek yayımlanmaktadır:

  • Yayınların tamamı özgürce kullanılabilir,
  • web sitesinde yayımlanan verilerin tamamı indirilebilir,
  • web yayınlarında kullanılan ve oluşturulan tüm görselleştirmelerin tamamı Creative Commons lisansı altında yeniden kullanılabilir,
  • ve tüm bunlarla birlikte Our World In Data için oluşturulabilecek yayınların ve görselleştirmelerin oluşturulmasında kullanılacak araçlar ücretsiz bir şekilde kullanılabilir (GitHub üzerinden açık kaynak erişim mümkündür).[2]

Our World in Data mevcut haliyle tamamen okuyucularından gelen küçük bağışlar ile finanse edilmektedir.[3] Web sitesi medyada yaygın şekilde kullanılmaktadır.[4] John Green ve Steven Berlin Johnson gibi yazarlar çalışmalarında kullanmakta olup ekonomistler, tarihçiler ve uluslararası kalkınma uzmanları da sitede yer alan verileri eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanmaktadırlar.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "About". Our World in Data. ourworldindata.org. 5 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2018. 
  2. ^ "owid-grapher". github. ourworldindata.org. 11 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2018. 
  3. ^ "Help Save OurWorldInData.org". tilt.com. tilt.com. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2018. 
  4. ^ "Media Coverage of OurWorldInData.org". ourworldindata.org. 4 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2018. 
  5. ^ "The New York Times Introduces a Web Sıte". chrisblattman. chrisblattman.com. 10 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2018.