Oumou Sangaré

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oumou Sangaré
Genel bilgiler
Doğum adı Oumou Sangaré
Doğum 25 Şubat 1968 (1968-02-25) (52 yaşında)
Tarzlar Wassoulou müziği
Meslekler Şarkıcı, İş Kadını, Otel İşletmecisi
Etkin yıllar 1990 - Günümüz
Müzik şirketi World Circuit

Oumou Sangaré, (d. Bomoko, 25 Şubat 1968) Malili Wassoulou müzik (Batı Afrika popüler müzik türü) sanatçısıdır. Wassoulou, Nijer Nehri'nin güneyinde tarihi bir bölgedir ve müziğinin kökleri calabash denilen bir tür vurmalı çalgının eşliğinde geleneksel av şarkılarından gelmektedir.

Çocukluk ve ilk gençlik yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukken, babası onları terk ettiğinde annesine evin geçiminde yardım etmek için şarkı söylemeye başladı. Beş yaşındayken yetenekli bir şarkıcı olarak kabiliyetleri fark edilmeye başlandı. Bamako anaokulu müzik yarışmaları finallerinde Omnisport Stadyumunda 6000 kişinin karşısında sahne aldı. 16 yaşında Djoliba adlı perküsyon grubuyla bir turneye çıktı.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sangaré, 1990 yılında Moussoulou (Kadınlar) adındaki ilk albümünü Mali müziğinin maestrosu olarak tanınan Amadou Ba Guindo ile birlikte çıkardı. Bu albüm Afrikada çok başarılı oldu ve 200,000 satış rakamına ulaştı.

Ali Farka Touré'nin yardımıyla İngiliz plak şirketi World Circuit ile sözleşme imzaladı. 21 yaşında artık yıldız statüsüne ulaşmıştı.

Onun müziği bölgenin geleneksel şarkı ve danslarından ilham aldığı için Wassoulou'nun elçisi olarak kabul edilir. Çoğunlukla sosyal içerikli, özellikle kadının toplumdaki düşük statüsünü konu alan şarkılarını kendi yazar ve düzenler.

1990 yılından bu yana dünyanın en önemli konser salon ve organizasyonlarında sahne almaktadır.

Çoğu şarkısı aşk ve evlilik özellikle de evlenme kararının kadınlar açısından özgürce alınabilmesi konularıyla ilgilidir.

Özel hayatı, politik duruşu ve iş dünyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Oumou, bir kadın hakları savunucusu, çocuk yaştaki evliliklerin ve çok eşliliğin karşıtı bir duruşa sahiptir.[1]

Otel işletmeciliği, tarım ve otomotiv sektörlerinin dahil olduğu alanlarda iş dünyası içinde yer almaktadır. Piyasaya sürdüğü, Çinli bir firma tarafından üretilen Oum Sang adlı araçları, kendi şirketi Gonow Oum Sang üzerinden pazarlamaktadır.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]