Otto Wagner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Otto Wagner (1841–1918).jpg

Otto Wagner (d. 13 Temmuz 1841, Penzing, Viyana yakınları - ö. 11 Nisan 1918, Viyana, Avusturya), Avrupa mimarlığında modern hareketin başlatıcısı ve önderi sayılan Avusturyalı mimar.

İlk yapılarını, o dönemde yaygın olan tarihselci anlayış doğrultusundaki yeni Rönesans üslubunda yaptı. 1893'te Viyana kent planı için açılan büyük bir yarışmada birincilik ödülünü kazandı. Ama hazırladığı proje uygulanmadı.

1894'te Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nde profesörlüğe atanan Wagner bir süre sonra mimari tasarımın temelinin işlev, malzeme ve strüktüre dayandığı düşüncesine yönelerek gelenekten koptu. Art nouveau üslubundaki önemli yapıtları arasında, Viyana Metrosu için yer altında ve üstünde gerçekleştirdiği çeşitli istasyonlarla (1894-97) Posta Tasarruf Bankası (1904-06) sayılabilir. Özellikle bezemenin çok ölçülü kullanıldığı bu sonuncu yapı orta holünü örten tonoz biçimli cam çatısıyla mimarlık tarihinde dönüm noktalarından biri sayılır.

Önceleri yaptıklarına karşı çıkıldıysa da Wagner gerek yaşadığı dönemde, gerekse daha sonra mimarlık anlayışını çok etkilemiştir. Ders notları 1895'te Moderne Architektur (Modern Mimarlık) adıyla yayımlanmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]