Otto Steinert

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Otto Steinert (d. 12 Temmuz 1915, Saarbrücken, Almanya-ö. 3 Mart 1978, Essen-Werden, Almanya), II. Dünya Savaşı sonrasında Alman fotoğrafçılardan oluşan Fotoform grubuna öncülük eden Alman fotoğrafçı, öğretmen ve hekim.

Çeşitli üniversitelerde tıp öğrenimi gördü (1934-39). II. Dünya Savaşı'nda sıhhiye subayı olarak görev yaptı. 1947 dolayında hekimliği bırakarak portre fotoğrafçılığına yöneldi. 1952'de Saarbrücken ve Essen'deki çeşitli okullarda fotoğrafçılık eğitimi vermeye başladı, genç kuşak Alman fotoğrafçılarının yetişmesini sağladı. Özellikle, 1949'da ortaya çıkan Fotoform adlı fotoğrafçılar grubunun öncüsü ve düşünce alanında yol göstericisi olarak adını duyurdu. Ertesi yıl bu grubun yenilikçi fotoğraflarının Köln'de “Photokina” adı altında sergilenmesine önayak oldu. Daha sonra 1951'de, 1954'te ve 1958'de büyük yankı uyandıran üç fotoğraf sergisi daha açtı. Hepsi de “Öznel Fotoğrafçılık” adını taşıyan bu sergiler II. Dünya Savaşı sonrasında Alman fotoğrafçılığının gösterdiği gelişmeyi bütün yönleriyle yansıtıyordu.

Steinert 1950'lerin sonlarında Fotoform grubundan ayrıldı ancak 1960'larda ve daha sonraki dönem de tanınmış kişilerin fotoğraflarını çekmeye, önemli sergiler düzenlemeye ve Alman basınında fotoğrafçılık üzerine makaleler yazmaya devam etti.

“Öznel Fotoğrafçılık” yanlılarından olan Steinert, fotoğrafçılıkta nesnelliği bir yanılsama olarak gördü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]