Otpor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İazak (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.42, 3 Ekim 2015 tarihli sürüm

Şablon:Yanlış

„Yumruk“ Evrenkent Novi Sad (Serbien), 2001

Otpor 1998-2003 yılları arasında Sırbistan'da Slobodan Milošević rejimine karşı başlamış pasif direniş eylemi gerçekleştiren bir gençlik hareketidir. İki yıl süren pasif direniş hareketi Otpor, bütün ülkeye yayılarak yaklaşık 70.000 destekçi bulmuştur. Slobodan Milošević'in 5 Ekim 2000 tarihinde düşürülmesinde Otpor'un önemli bir rolü olmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Otpor! (Kiril: RusçaОТПОР!; Türkçe: Direniş!) Sırpça Organizasyon, 2000'den beri de parti olarak, siyasi değişimlerin Dogu Avrupa, Kafkaslarda (Ukrayna, Gürcistan) muhalefet partilerine ve gruplara aktif destek sağlamıştır. Hatta 2011'deki Mısır'daki isyanlarını desteklemiştir.

Fikir

Otpor hareketi üç temel prensibe dayanmaktadır: birlik, planlama ve şiddet içermeyen disiplin.

Değişik ülkelerde Otpor aktiviteleri

Sırbistan

Otpor Ekim 1998'de gençler, genellikle üniversiteliler Belgrad Üniversitesi tarafından[kaynak belirtilmeli] muhalefet organizasyonu olarak kuruldu.

Gürcistan

Otpor Sırbistan ve Karadağ'da yaptığı birikimleri Gürcistan'da da kullandi. Başlangıçta Gül isyanlari. Gürcistan üniversiteli gencler Kmara! kurdular ve Otpor'dan[kaynak belirtilmeli]Tiflis'de eğitim gördüler.

Ayrıca bakınız