Otomatik Portakal (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A Clockwork Orange
Yönetmen Stanley Kubrick
Yapımcı Stanley Kubrick
Senarist Anthony Burgess 'ın romanından Stanley Kubrick tarafından senaryolaştırılmıştır.
Oyuncular Malcolm McDowell
Patrick Magee
Müzik Wendy Carlos
Rachel Elkind
Görüntü yönetmeni John Alcott
Kurgu Bill Butler
Stüdyo Warner Bros.
Dağıtıcı Warner Bros.
Yapım yılı 1971 , UK
Çıkış tarih(ler)i 15 Mart 1996  Türkiye
Süre 136 dak.
Dil İngilizce
Bütçe $2,200,000

Otomatik Portakal, Anthony Burgess'in aynı adlı yapıtından uyarlanan 1971 yapımı 137 dk.lık film. Filmin yönetmeni Stanley Kubrick'tir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanya'da endüstri sonrası bir şehirdeki, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder.

Bir holigan olan Alex (Malcolm McDowell) adlı gencin zaman geçirmek için üyesi olduğu sokak çetesi ile beraber işledikleri birçok suçtan sonra çete ile ayrılığa düşünce onlar tarafından ihbar edilmesini ve polis tarafından beyninin yıkanarak topluma kazandırılma metodu ve sonrasını anlatır.

Olayları büyük bir ifade gücü ile o günlerden bugüne değişen dünya düzeni ve bu değişimin insanların üzerindeki farklı etkilerini, suça ve şiddete eğilimi ustaca yansıtmıştır. Film ve bu filme ait ögeler yarattığı etki ile popüler kültürdeki yerini almıştır.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Anthony Burgess, romanın 1962'de yayınlanmasından kısa bir süre sonra film haklarını 500$'a sattı.[1] Başlangıçta, filmde rock grubu The Rolling Stones'un rol alması bekleniyordu. Grubun ana vokalisti Mick Jagger, Alex rolünü oynamakla ilgilendiğini ifade etmişti, bununla birlikte İngiliz film yapımcısı Ken Russell'ın da yönetmenlik koltuğuna oturacağı düşünülüyordu.[1] Ancak, Britanya Film Sınıflandırma Kurulu (BBFC) ile ilgili sorunlar nedeniyle bu plan asla gerçekleşmedi ve romanın film hakları en nihayetinde Kubrick'e kaldı.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "AFI|Catalog - A Clockwork Orange". American Film Institute. 27 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2022. 

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Burgess, Anthony. 1978. "A Clockwork Orange". 1985. Londra: Hutchinson. ISBN 0-09-136080-3

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]