Otel Plaza'da Bir Oda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otel Plaza'da Bir Oda
Oyunun afişi
Oyunun afişi
YazarNeil Simon
KarakterlerSam Nash
Karen Nash
Jesse Kiplinger
Muriel Tate
Roy Hubley
Norma Hubley
Repliği olmayan karakterler1968
İlk gösterildiği yerPlymouth Tiyatrosu
New York
ÜlkeAmerika
TürKomedi
IBDB profili

Otel Plaza'da Bir Oda, Amerikalı oyun yazarı Neil Simon'ın 1968'de yazdığı ve orijinal adı Plaza Suite olan tiyatro oyunu. Oyun ilk olarak 14 Şubat 1968'de Broadway'de Plymouth Theatre tarafından sahnelendi ve 8 Ekim 1970'e kadar kapalı gişe oynandı. Oyunu, Amerikalı yönetmen Mike Nichols yönetti. Mike Nichols bu yönetmenliği ile Tony Ödülü kazandı. Oyun, Amerika'da ilk sahnelenişinde "en iyi yazar", "en iyi kadın oyuncu", "en iyi yapım" dallarında adaylıklar elde etti. Simon'ın oyunu 1971 yılında, Arthur Hiller tarafından aynı adla sinemaya da aktarılmıştır ve filmin senaryosunu da Niel Simon yazmıştır. Filmde baş rolleri, Walter Matthau, Lee Grant, Barbara Harris, Maureen Stapleton, Louise Sorel gibi oyuncular oyuncular paylaştı. Filmin oyuncularından Walter Matthau, oyunda üç ayır karakter olan ve üç ayrı oyuncu tarafından oynanan Roy Hubley / Jesse Kiplinger / Sam Nash karakterlerini tek başına oynamıştır.

Oyunu, Türkiye'de ilk olarak 2011 yılında Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi. Otel Plaza'da Bir Oda Erzurum seyircisi tarafından çok beğenildi ve iki sezon üst üste sahnelendi.

Oyunun konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, insan doğasının en temel duygusu "aşk" ve insana biçilmiş en doğal yasa "evlilik" konuları güldürü tarzında işlenir. Plaza Otel'in 719 numaralı odasına üç farklı zamanda üç ayrı çift konuk olur? İkili ilişkiler, iyi kötü, olumlu olumsuz, neşeli hüzünlü, acı tatlı her şey onların da başına gelir.

Oyunun kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]