Ota Šik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ota Šik. Prag Baharının ve üçüncü yolun fikir babalarından Çek ekonomist. 11 Eylül 1919'da Pilsen'de dünyaya gelen Šik, Prag üniversitesinde sanat tarihi eğitimi görmüş, Çekoslovakya'nın Naziler tarafından işgal edildiği 1940-1945 yılları arasında direniş güçlerine katılarak mücadele etmiş, bu sırada yakalanarak Mauthausen toplama kampına gönderilmiştir. Ülkesine döndükten sonra yeniden üniversiteye girerek siyasi ve sosyal bilimler fakültesinde iktisat okumuş, komünist partiye katılmış ve kisa sürede partinin üst kademelerine tırmanmıştır. 1955-1969 yılları arasinda Çekoslovakya komünist partisi merkez komitesinde görev yapan Šik 1968 yılına kadar Çekoslovak bilimler akademisinin üyeliğini ve aynı akademinin iktisat enstitüsünün müdürlüğünü sürdürmüştür.

1968 yilinda Alexander Dubcek'in reformist hükümetinde basbakan yardımcısı ve iktisat bakanı olarak görev almış ve böylece insancıl sosyalizmin ekonomik belkemiğini kuran kişi olmuştur. 20 Ağustos 1968'de Rus tanklarının Çekoslovakya'ya girdikleri sırada Yugoslavya'da tatilde bulunan Šik, bu olayin ardından normalizasyondan kaçınmak amacıyla İsviçre'ye sığınmıştır.

1970'ten başlayarak Sankt Gallen, Zurich ve Basel üniversitelerinde iktisat hocalığı yapan Šik, 1983'te İsviçre vatandaşlığına geçmiş, 1972'de yayınladığı üçüncü bir yol için argümanlar başlıklı kıtabı ile sosyal demokrat ekonomide bir çığır açmıştır.

Ota Šik, 22 Ağustos 2004 tarihinde, uzun süreli bir hastalıktan sonra 84 yaşında Sankt Gallen'de (İsviçre) ölmüştür.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]