Otağlı, Damal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Otağlı
—  Köy  —
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Damal
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 480
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75600
İnternet sitesi: [2]

Otağlı, Ardahan ilinin Damal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Oğuz Türkmenlerden oluşmaktadır.

1650 tarihine dayanmaktadır. Hacı Tuğrul Hacı Beksaş ilk karşlasan ilk ocaktır. Gözü Kızıl Ocağı Hacı Tuğrul evlatlarından olan salman dır. Horasan Türkmenleri o bölgede yaşamaya başlamışlardır. Zamanla köy olur ismini de Erzade koyarlar. Köye ilk gelen salman dır Horasanlı dede Salmandır. Erzade olmasını nedeni ermiş kişisin derler gerçekten erzadesin derler ve öyle kalır zamanla isim oraada kalır. sonradan ismi değiştirilince Otağlı olur.

1650'lü yıların ilk çeyreğinde, Anadolu toprakları hareketli bir göç dalgası yaşamaktaydı. Göçler, Osmanlı topraklarına dışarıdan gelenlerle olduğu gibi içeride de bir yöreden başka yöreye olacak şekilde gerçekleşiyordu. Damal, bu dönemde Rus topraklarıyla Bereketli Hilal arasındaki göç yolları üzerinde yer almaktaydı. Doğuda görülen göçlerde Osmanlı'nın doğu politikası önemli bir etkendir. Osmanlı'nın doğu politikasını, doğudaki rakibi Safevilerle olan ilişkileri belirliyordu. Bilindiği gibi iki devletin ilişkileri asgari düzeyde kalmıştır. İran Horasan Türkmenlerinin Anadolu göçleri dönemin şartlarından etkilenmiştir. Sülaleler olarak göçebe yaşayan Türkmenler Anadolu'nun bu karışık ve hareketli dönemlerinde soy, soplarını korumak adına güvenli bölgeler aramışlardır. İslamiyetle çok önceleri tanışan türkmenler, islamiyetin Alevi- Bektaşi felsefesini benimsemişlerdir. Osmanlı' nın Halifeliği alması ile devletin Sunni felsefeyle yönetilmeye başlamıştır. Bu anlayış TÜRKMEN Alevi-Bektaşi felsefesini benimsemiş Türkmenlerce kabul edilmemiştir. Türkmenlerin göçebe kimliğinin önemli bir unsuru olan Otağ,Çadır anlamındadır. Otağlı isminin burdan geldiği düşünülmektedir. Otağlı, bir Otağ'ya bağlı olan demektir. Otağ, bir soy'un birlikteliğini ifade eder. Tarihte birçok otağ bir araya gelerek daha büyük otağlar oluşturmuşlardır. Otağlı'da yaşayan birçok sülalenin olması da bunun bir örneğidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yemekler, KATMER, HELVA , SİNİALTI, HINGEL, SÜNDÜRME; Geleneklerine bağlıdırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 50 km, Damal ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 480
2000 518
1997 555

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var fakat fal degil. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]