İçeriğe atla

Osteoglossiformes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Osteoglossiformes
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Üst takım: Osteoglossomorpha
Takım: Osteoglossiformes
Familyalar
Kemikli dilliler (Osteoglossidae)

Arapaimidae
Aygözlüler (Hiodontidae)
Fil balıkları (Mormyridae)
Notopteridae
Kelebek balığı (Pantodon buchholzi)

Büyük nil balıkları (Gymnarchidae)

Osteoglossiformes, "kemikli dilliler" anlamına gelen bilimsel adının nedeni, bu takıma ait balıkların dillerinin kısmen kemikleşmiş olması ve dillerinde dişler bulunmasından kaynaklanmaktadır.[1]

Bu takıma ait balıkların bugün Afrika'nın, Güney Amerika'nın ve Avustralya'nın tatlısularında bulunan üyeleri, çok eski zamanlarda dünyaca yaygın olan bir takım olduklarını gösteren kanıtlardır. Tebeşir çağında çok yaygın olmuş oldukları ve hatta Eozän çağında Avrupa'da bile türleri bulunmuş olduğu bilinir.

Takımın en büyük ailesi 200 türü ile fil balıklarıdır. Diğer ailelerin sadece birkaç türleri vardır. Dünyanın en büyük tatlısu balıklarından birisi olan Arapaima gigas'da büyük nil balıkları ailesine aittir.

Osteoglossiformes takımina ait balıklar dünyada büyük bir coğrafyaya dağılmışlardır. Ama Kelebek balığı ve fil balıkları sadece Afrika'da ve Notopteridae ailesine ait balıklar sadece Afrika ve Asya'da bulunurlar. Takıma adlarını vermiş olan asıl Kemikli dilliler her kıtada bulunurlar.

Bu takıma ait balıkların çoğunun yumurtalarına sahip çıkma ve yavrularına bakma alışkanlıkları yoktur. Sadece kemikli dillilere ait türler yumurtaları ile ilgilenir, Kelebek balıkları ve Fil balıkları yumurtladıktan sonra yumurtalarla ve yavrularıyla hiç ilgilenmezler.

  1. ^ "Osteoglossiformes | fish order | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2022. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Wikimedia Commons'ta Osteoglossiformes ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Osteoglossiformes ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.