Osmanlı döneminde padişah marşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EmreSyr (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.13, 18 Ağustos 2015 tarihli sürüm (Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Osmanlı döneminde padişah marşları[1] veya Osmanlı İmparatorluğu'nda Resmî Marşlar[1], Osmanlı döneminde millî marş yerine padişah marşları vardı.[2]

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulduğu 1299 yılından itibaren kullanmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Fakat devletin 19. yüzyıla kadar resmi ya da ulusal bir marşı olmamıştır. Padişah II. Mahmut döneminde, yani ordu ve bandonun yeniden yapılandırıldığı sırada Guiseppe Donizetti, Osmanlı İmparatorluğu'na çağırılmıştır. Donizetti Paşa olarak da bilinen Guiseppe Donizetti tarafından batı müziği türünde bestelenen Mahmudiye Marşı, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk resmi marşı olmuştur. Fakat bu marş, aynı dönemdeki diğer monarşi devletlerin marşı gibi ulusal bir marş değil de kraliyet marşı olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu marşları resmiyete dayalıdır ve birçoğunun bestecisi bilinmemektedir.Marşların şimdiki hali sitelerde sadece melodi şeklide bulunmaktadır.

Tanzimat Devri sırasında ilk ulusal marş olan Mecidiye Marşı bestelenmiş ve bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kullandığı "Beyaz ay yıldızlı al bayrak" resmi bayrak olarak kabul edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, resmi olarak şu marşları kullanmıştır:

  • Hamidiye Marşı, 1876-1909 yılları arası kullanıldı. Necip Paşa tarafından II. Abdülhamit için bestelendi.[6]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ a b Suha Umur, "Osmanlı İmparatorluğu'nda Resmî Marşlar", Tarih ve Toplum, Kasım 1986, s. 265.
  2. ^ Kudret Emiroğlu, Gündelik Hayatımızın Tarihi, Dost Kitabevi, 2001, ISBN 9758457667, s. 494.
  3. ^ March of Mahmud (İngilizce)
  4. ^ March of Abdülmecid (İngilizce)
  5. ^ March of Abdülaziz (İngilizce)
  6. ^ March of Abdulhamid (İngilizce)
  7. ^ March of Mehmed Resad (İngilizce)