Osman Delikkulak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
10.18, 2 Eylül 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17556737 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)
Osman Delikkulak

Osman Delikkulak (d. 1 Ocak 1959, Antalya), Side'nin eski Belediye Başkanıdır.

Ortaöğrenimini 1975 yılında Manavgat'ta tamamladı. Delikkulak üniversiteyi Ankara Sosyal Hizmetler Akademisi'nde (1981) okumuştur. Askerden döndükten sonra 300 kişiye ücretsiz İngilizce ve Almanca kursları vermiştir. Daha sonra birçok sivil toplum kuruluşunda görev almıştır. Aldığı görevlerden bazıları Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği(MASİAD) Yönetim Kurulu üyeliği, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) Meclis Üyeliği, Side Halıcılar Derneği Kurucu Başkanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) Antalya Bölgesel Yönetim Kurulu üyeliği, Akdeniz Seyahat Acentaları Derneği (AKSAD) Yönetim Kurulu üyeliği, Side Spor Kulubü Üyeliği... Kısa sürede halkın sevgilisi olan Delikkulak, Turgut Şen döneminde Muhtar Azalığına getirilmiştir. Daha sonra meclis üyeliği de yapan Delikkulak en sonunda Belediye Başkanlığına layık görülmüş ve halkın da desteğiyle Bağımsız olarak Side Belediye Başkanı olmuştur. Evlidir ve biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu vardır.

Belediye Başkanlığı

Delikkulak, 29 Mart 2004 tarihinde kamuoyunu da arkasına alarak A.Kadir Uçar'dan görevi devralmıştır. Görevi devraldıktan sonra hemen çalışmalara başlayan Delikkulak, daha ilk senesinde Side'nin 50 yıllık su sorununu çözmüştür. Side Belediyesi'nin kurulduğundan beri(1989) en ses getiren projelerinden biri olan bu hizmet, Delikkulak tarafından yapılmıştır. Delikkulak'ın diğer hizmetlerinden drenaj sorunlarının giderilmesi, Side limanının yapılandırılması, Atatürk büstünün yenilenmesi, Apollon Tapınağı'nın restore edilmesi, plajdaki büfelerin belediyeye kazandırılması, Çakalderesi'nde 23 dönümlük arazinin Side'ye kazandırılması, Etnografya Müzesi'nin tahsis ettirilmesi, Side Kültür ve Sanat Festivali'nin düzenlenmesi, 12 dalda hizmet veren Side Belediyesi Gençlik Merkezi'nin kurulması, Türkiye Pentatlon yarışmalarının Side'ye getirilmesi, NASA'nın güneş tutulmasının çekimleri için Side'ye getirilmesi başlıca gelir.

Ödülleri

  • Türkiye'de Yılın Belediye Başkanı Ödülü (2008)
  • NASA Onursal Başkanlığı (2006)
  • Gençlik İl ve Spor Müdürlüğünden çeşitli ödüller (2004-2009)
  • Okullardan çeşitli ödüller (2004-2009)

Kaynakça