Osman Can

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Osman Can
Doğum 1968
Iğdır

Osman Can, (d. 1968, Iğdır) Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi eski raportörü, yazar ve akademisyen.

Ortaöğrenimini Ankara'da tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Almanya'da Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Türk ve Alman Hukukunda Cumhurbaşkanının Hukuksal Konumu" konulu tez ile 1997 yılında yüksek lisans; yine aynı üniversitede "Düşünceyi Açıklama Özgürlüğünün Anayasal Sınırları" konulu tez ile 2000 yılında doktora eğitimini tamamladı. Doktora tezi Almanya'da kitap olarak basıldı.

“Demokratikleşme Serüveninde Anayasa ve Siyasi Partilerin Kapatılması” adlı çalışmasının ardından 16 Ekim 2006 tarihinde anayasa hukuku doçenti unvanını aldı. Çeşitli üniversitelerde Anayasa Hukuku, Devlet Teorileri, Anayasa Yargısı, Temel Hak ve Özgürlükler dersleri verdi. 2002’de Türk-Alman Kamu Hukukçuları Forumunu oluşturdu ve halen Türkiye koordinatörlüğünü yürütmektedir. 2 Temmuz 2002 tarihi itibarıyla Anayasa Mahkemesi Raportörlüğüne atandı. Bu görevinden 1 Ekim 2010 itibarıyla ayrılarak Üniversiteye döndü ve Temmuz 2011 itibarıyla da Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Venedik Komisyonu üyesidir.

26 Eylül 2012'de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine yapılan görüşmenin ardından üyelik işlemleri tamamlanarak AK Parti'ye katıldı.

30 Eylül 2012'de yapılan 4. Büyük Olağan Kongresinde AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu asli üyeliğine seçilmiştir.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak Meclise girmiştir.

Avukat Aras Can ile evlidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]