İçeriğe atla

Oskar Gröning

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oskar Gröning (bazen İngilizcede Oscar Groening olarak çevirilir; d. 10 Haziran 1921, Nienburg, Aşağı Saksonya, Weimar Cumhuriyeti - ö. 9 Mart 2018), Auschwitz toplama kampında konuşlu bir Alman eski SS-Unterscharführer. Birkaç kez kampta kitle öldürme olaylarına tanık oldu ve her zaman başka bir bölüme transferini istedi. Ekim 1944 yılında Auschwitz'den bir savaş birimine transfer olduktan sonra, birimi teslim olduğu zaman Gröning 10 Haziran 1945 tarihinde İngilizler tarafından ele geçirildi. Sonunda savaş esiri olarak İngiltere'ye transfer oldu ve zorunlu işçi olarak çalıştı.

Almanya'ya döndükten sonra Auschwitz'de yaptıkları hakkında konuşmaya isteksiz normal bir hayatı seçti. Ancak, 40 yıl sonra, Holokost inkârını öğrendikten sonra Auschwitz halka yaptığı faaliyetleri anlatmaya karar verdi. 1985 yılından bu yana Holokost inkârcılarına karşı aktivist olarak onun anlattıkları dikkate alınmamıştır.

Groening kendini suçlayıcı ve kamuoyuna hayatını gözler önüne seren eski bir SS askeri olarak, deneyimleri hakkında kamuoyuna açıklama yapmak isteyen bir Alman olarak önemli olmuştur.

Eylül 2014 yılında Gröning, Auschwitz toplama kampında ki rolüyle, 300.000 cinayetten sorumlu olarak Alman savcıları tarafından suçlandı. Mahkeme 93 yaşında olmasına rağmen, hala yargılanmaya uygun olduğunu hükmetmiş ve yargılanması, Nisan 2015 yılında başlamıştır. Yargılanması, Almanya'da Lüneburg kentinde gerçekleştirildi. 15 Temmuz 2015 tarihinde toplu katliamlara yardımcı olmaktan dolayı suçlu bulundu ve dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.[1]

28 Kasım 2016'da itiraz, Alman Federal Adalet Divanı (BGH) tarafından reddedildi. Ağustos 2017'de Gröning'in hapis cezasına uygun olduğuna karar verildi. Federal Anayasa Mahkemesine yapılan itiraz da başarısızlıkla sonuçlandı. İkinci mahkeme, yaşının onu hapse göndermemek için geçerli bir neden olmadığına hükmetti.

15 Ocak 2018'de, hapis cezasından kaçınmak için son tedbir olarak af başvurusunda bulundu. Af talebi reddedildi.

9 Mart 2018'de, cezasına başlamadan önce Aşağı Saksonya'da hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti. 96 yaşındaydı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oskar Gröning sıkı bir muhafazakâr ve yetenekli bir tekstil işçisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Henüz dört yaşındayken annesi öldü. Babası, gururlu bir milliyetçiydi ve Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın yenilgisinden sonra Stahlhelm'e katıldı. Tekstil işi sermaye yetersizliği nedeniyle 1929 yılında iflas etti.

Gröning'in çocukluğunda "disiplinli, itaatkâr ve otoriter" biri olduğunu belirtiyor. Gröning askeri üniformalara hayrandı ve ilk anılarından biri de trompet çalmak ve Brunswick Dükalığının elit bir alayında görevli dedesinin fotoğraflarına bakmaktı. Scharnhorst'a katıldı. 1930'larda küçük bir çocukken Stahlhelm gençlik örgütü ve Naziler 1933'te iktidara gelince, daha sonra Hitler Gençliği'ne katıldı. Ailesinin değerleriyle etkilenerek, Nazizm'in Almanya'da avantajlı olduğunu hissederek ve Naziler'in "Almanya'da en iyi şeyleri istediğini ve bu konuda bir şeyler yapan insanlar olduğuna inanıyordu.

Gröning, okulu bıraktı ve 17 yaşındayken bir banka memuru olarak staja başladı. İşe başladıktan kısa bir süre sonra savaş ilan edildi ve mevcut yirmi katipten sekizi hemen orduya askere alındı. Bankacılık kariyerlerini ilerletmek için kalan kursiyerlere izin verildi; Ancak, bu fırsatlara rağmen, Gröning ve arkadaşları Fransa ve Polonya'da Almanya'nın hızlı zaferlerinden etkilenerek orduya katkıda bulunmak istediler.

SS kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gröning elit bir ordu birimine katılmak istedi ve Waffen-SS'e katıldı. Babasının bilgisi olmadan, 1940 yılında bir otelde SS seçmelerine giderek başvuru yaptı. Gröning orduya katıldıktan sonra eve geldiğinde babasının bunu öğrenmesiyle hayal kırıklığına uğradığını söylemiştir.

Gröning Auschwitz'te, 1942 yılına kadar bir yıl boyunca muhasebeci olarak çalıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Auschwitz book-keeper' Oskar Groening sentenced to four years - BBC News". Bbc.co.uk. 19 Nisan 2015. 8 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2015.