Ortoreksiya Nervoza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ortoreksiya nervoza yeme bozukluğu ile ilgili bir rahatsızlık.

Bu hastalık Dünya'da ilk defa Steven Bratman tarafından 1997 senesinde ismini aldı. Uzun yıllar tartışılan durumu Ortoreksiya nervoza bir yeme bozukluğu olup olmadığıdır. Günümüzde varılan sonuç bir yeme bozukluğu oldu ve bunun üzerine geliştirilen testlerle tespit edilmesi kolaylaştırılmıştır. Günümüzde tartışılan bir başka durumda OKB’nin alt kümesi olup olmadığıdır. Çünkü hastalıkta bir takıntı söz konusu ama bunun OKB olup olmayacağı tam olarak tespit edilmemiştir. Hastalarda görülen bazı zamanlarda yeme ve sağlığı hakkında tekrar eden beklenmedik düşüncelerin olması kirlendiği veya pislendiğini sanması aşırı kuralcılık veya bir tören misali yemek yemesi gözlemlenebilir (Duran, 2016). Ortorektik kişilerde yapılan araştırmalara göre yemeyi hazırlama esnasında kullandığı malzemeler ve hazırlanış metodunda kaygı duyduğu bundan dolayı farklı yiyeceklerin ve içeceklerin karıştırılmasını reddetmektedir. Bunun nedeni hazırlanış şeklidir (Gezer, Kabaran, 2013).

Yeme bozukluğu tanısı ile geçmişten günümüze gelen araştırmalara bakıldığında ve Ortoreksiya nervosa tanısı ile yeme bozukluğu tanısı incelendiğinde Ortoreksiya nervozanın bir yeme bozukluğu olduğu DSM-5 tanı kitabında olmamasına rağmen bir hastalık olduğu halen devam etmekte olan OKB mi değil mi tartışmasının sürdüğü belirli araştırmaların paralellik gösterdiğini söylemektedir. Ve her titiz olan insanların ya da yemeklerine önem veren insanların Ortoreksiya nervoza olmadıklarını bilmemiz gerekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Acar, N., Karaçil, M., Ermumcu, Ş.(2016). Sağlık profesyonellerinde sağlıklı beslenme Kaygısı: Ortoreksiya Nervoza, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi.1(2): 59-71.
  • Çaka, S.Y. , Çınar, N. , Altınkaynak, S.(2107). Adolesanda yeme bozuklukları, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi. 6(1): 1 – 10.
  • Duran, S.(2016). Sağlık yüksekokulu öğrencilerinde ortoreksiya nervoza (sağlıklı beslenme takıntısı) riski ve etkileyen faktörler, Pamukkale Tıp Dergisi. 9(3):220-226.
  • Hantaş, Y. , Maner, F. , Erkıran, M. , Turan, F. , Gökalp, P.(2003). Alkol-madde kullanım bozukluğu olan kadınlarda yeme özellikleri ve yeme bozuklukları taraması,
  • Oğur, S., Aksoy, A., Güngör, Ş.(2015). Üniversite öğrencilerinde ortoreksiya nervoza eğiliminin belirlenmesi,BEÜ Fen Bilimleri Dergisi. 4(2), 93-102.
  • Özenoğlu, A. , Dege, G.(2015). Üniversite gençliğinde yteme bozukluğunun yordayıcıları olarak benlik saygısı ve beslenme eğitiminin ortoreksiya nervoza gelişmesi üzerine etkisi, Bozok Tıp Dergisi.5(3):5-14.