Ortasu, Uludere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ortasu
—  Köy  —
Şırnak
Şırnak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Şırnak
İlçe Uludere
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 621
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0486
İl plaka kodu
Posta kodu 73600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Ortasu (Kürtçe: Robozkê), Şırnak ilinin Uludere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, tarihi İpek Yolu'nun üzerinde yer alması nedeniyle çok eski bir yerleşim birimidir. Osmanlı Devleti'nin ilk zamanlarında bölgeye yerleşen sindi ve Guyan aşireti tarafından son halini almış olan köy Uludere'nin en eski müslüman köylerindendir.

Ortasu, 28 Aralık 2011 akşamı Türk Hava Kuvvetleri'nin köy yakınlarındaki Irak topraklarında F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 34 vatandaşın hayatını kaybetmesi olayıyla bilinir olmuştur. (Bkn. Uludere olayı)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının büyük çoğunluğu goyan ve sındi aşireti mensuptur. Köyde yöresel özellikler değerlerini kaybetmeden korunmaktadır. Özellikle yerel giysiler günlük hayatta kullanılmaktadır. Başlıca gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Köyde 1 ilkokul, 1 cami ve 1 eczane bulunmaktadır. Köylüler diğer ihtiyaçlarını daha büyük olan Gülyazı köyünden temin etmektedir. Köy, Şırnak-Hakkari karayolu üzerinde olması nedeniyle ulaşım ve iletişim sorunu yoktur. Yörede konuşulan dil Kırmanci'dir. Şafii mezhebine bağlı olan köy halkı aşiret geleneklerini son yıllarda terketmeye başlamıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şırnak iline 60 km, Uludere ilçesine 23 km uzaklıktadır.Bölge yoğun olarak dağlarla çevrilidir. Kavgalı, barış tepe mağara tepe kuş tepe ve ırak sınırı boyunca uzanan Düğün Dağı en önemli dağlardan birisidir.Doğusunda Gülyazı ve betonpınar,batısında taşdelen köyü güneyinde ırak ve kuzeyinde ise Ortabağ ve Gülyazı Köyleri bulunmaktadır.Köy yukarıdan aşağıya baştan sonuna kadar Robozik deresi tarafından ikiye ayrılmaktadır.Köyün görünüşü geniş bir vadi şeklindedir.Vadi doğu- batı uzantılıdır.Tanin dağları rüzgarın önünü kapattığından köy iklimi nispeten daha ılımandır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1575
2000 621
1997 696

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün başlıca gelir kaynakları kaçakçılıktır. Köy halkının yarısına yakın kısmı ise geçimini koruculuk yaparak sağlamaktadır. Köyün diğer önemli bir gelirkaynağı da kömür iletmeciliğidir.Köyde şu anda 3 tane ocak aktif olarak çalışmaktadır.Tarımda en iyi gelir kaynağı cevizdir.Ceviz ağaçları sulak alanları adeta işgal etmiş durumda. köy zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir.Özellikle asfaltit Şırnak il merkezinden sonra en çok çıkarılan yerdir.Köy arazilernin büyük bir bölümü sulaktır.Köyde nar ,incir ve turunçgiller dışında meyvelerin hemen hemen tamamı ,sebzelrin hepsi yetişir.