Ortaköy, Uludere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ortaköy
—  Köy  —
Şırnak
Şırnak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Şırnak
İlçe Uludere
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.023
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0486
İl plaka kodu
Posta kodu 73600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Ortaköy, Şırnak ilinin Uludere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgiler olmayıp köyün eski bir Asuri köyü olduğu sanılıyor. Ermenilerin yaşamış olduğu köylerden olup,tehcir esnasında bu civardaki köyler boşaltılmıştır. Beytüşşebap tarafından gelen 8 çocuklu kürt kökenli vatandaşımız (çoli berk) aile tarafından yerleşim yapılan köyde bugün (2014)aynı soyadı taşıyan 3500 kişilik bir köy oluşmuştur.Köy Uludere Uludere ilçesine bağlı en uzak köylerden birisidir. köyde esatoğulları, şahbazoğulları, tahiroğulları, sadioğulları, hecioğulları, musaoğulları, dervişoğulları, alibegoğulları ve bir kısım dışarıdan yerleşenler bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültürü ise yörenin geleneksel qaşuran aşiretlerinin yapısındadır. (köy qeşuran aşiretinin 12 köyünden birisidir.)

Düğün cenaze gibi tören ve merasimler topluca yapılır. Dayanışma güçlüdür. giyim kuşamı tamemen kürt geleneğine bağlı olarak erkeklerde şal u şapik kadınlarda kiras u fistandır, genellikle biraz daha olgun yaşta olanlar berguz giyer başına da şaşik dediğimiz takkeyi takarlar. köyün en meşhur yemekleri gılol, avk u pelav, dewin, arxavk, ipirax vs'dir. En bilindik halay çeşitleri sincane, şexani, mirani, şirine leylo, beryoke, talane, dümdüme ve daha nice çeşitleri bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şırnak iline 100 km, Uludere ilçesine 55 km uzaklıktadır. köyün doğusu hakkariye bağlı çığlı köyüne, kuzeyinde çeşitli bitkileri barındıran yüksek ve engebelli ercoce kayalıkları güneyinde ise ırak'a sınırı vardır. köyün rakımı çok yüksektir. köyün en bilindik mekanları xwarep kewzan, se kuçe, çiverk, dolap av, xenoke, kelaçki ve kardağı gibi yerlerdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal iklimdir. kışın çok fazlasıyla kar yağar elektrikler bazen bir iki hafta kesilir. yollar berbattır, maksimum hız olarak en fazla 50'ye kadar çıkabilirsiniz bu yüzden. kışın çığ düştüğü görülür, yazın gündüzler sıcak olmasına karşın geceleri çok serin olur. buz gibi soğuk suları vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 3000
2007 1082
2000 1023
1997 734

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi hayvancılık/hayvancılığa dayalıdır. ayrıca arıclık da yapılıyor.Bali mükemmel kalitede hos tada ve kokuya sahiptir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 8 yıllık eğitim yapan ilköğretim okulu vardır. Köyün sözde içme suyu şebekesi var, ama sudan memnun olan bir aile bile bulamazsınız. kanalizasyon şebekesi yoktur herkes çöpünü köyün ortasında bulunan ve kuruyan dereye döker, bu yüzden çok kötü bir koku mevcuttur.. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köyün yolu yok denecek kadar kötü olup şırnak kara yoludur. Camisi tamemen köylüler tarafından yapılmış, dışardan herhangi bir maddi destek alınmamıştır. Köyde elektrik ve sabit telefon ADSL internet altyapısı vardır. Ayrıca köye bir 2005 yılından beri GSM operatorlerinden TURKCELL, AVEA ve Vadofone hizmet vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]