Ortada buluşma akını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ortada buluşma akını, doğumgünü akınına benzer biçimde çalışan bir kriptografik akındır. Doğumgünü akını, bir işlevin aynı çıktıya sahip iki farklı değerine ulaşmaya çalışırken ortada buluşma akını, bu işlemi iki işlevin görüntü ve değerler kümesi üzerinde uygular. Şöyle ki; ilk işlevden ikinci işleve yapılan eşleme ikinci işlevin ilk işlev üzerindeki görüntüsüne eşit olmalıdır. Bir başka deyişle, bu iki değer ortada buluşmalıdır.

Bu yöntem ilk olarak Diffie ve Hellman tarafından 1977'de kullanılmıştır. Veri güvenliğini artırmak amacıyla veri iki kez şifrelenebilir. Bu yöntemin ilk bakışta veri güvenliğini veri uzunluğunun karesiyle doğru orantılı olarak artırdığı düşünülebilir. Ne var ki, yalnızca bir kez şifrelenmiş veriyi çözmek için gereken deneme sayısı iken bu sayı, iki kez şifrelenmiş veri için 'dir.

Diffie ve Hellman, farklı bir yöntem kullanarak şifrelenmiş veriyi çok daha az denemeyle çözmeyi başarmışlardır.[1] Akın, verinin bir ucundan şifreleme yaparken diğer ucundan çözme yordamını uygular.

Akıncının bir düz metin (P) ve şifreli metin kümesine (C) sahip olduğunu varsayalım.

Burada E, şifreleme işlevini gösterirken K1 ve K2, şifreleme anahtarlarını belirtmektedir.

Bunun ardından her K anahtarı için olası tüm EK(P) değerleri hesaplanabilir. Bu durumda, DK(C) ifadesi her K için hesaplanarak şifre çözülebilir. Bu iki değer kümesi arasındaki benzerlikler büyük olasılıkla doğru anahtarları gösterirler.

Ortak değerler belirlendikten sonra akın, farklı düz ve şifreli metin öbekleriyle doğrulanabilir. Anahtar boyutu n ile gösterildiğinde bu akın yalnızca şifreleme işlemine gerek duyarken ( yer kullanımıyla) bu yöntemin ilkel sürümü şifreleme işlemi gerektirmektedir ( yer kullanımıyla).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ W. Diffie ve M. E. Hellman (Haziran 1977). "NBS Veri Şifreleme Standardına Değgin Ayrıntılı Bir Çözümleme". Computer. 10 (6), s. 74–84. doi:10.1109/C-M.1977.217750.