Orman sarmaşığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orman sarmaşığı
Hedera rhombea 4.JPG
Hedera rhombea, Aizu, Fukushima pref., Japonya
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Şube: Angiosperms
Sınıf: Eudicots
Takım: Asterids
Alt takım: Apiales
Familya: Araliaceae
Alt familya: Aralioideae
Cins: Hedera
L.

Orman sarmaşıkları (Hedera), 12 ila 15 türü Avrupa, Kuzeybatı Afrika genelinde ve Asya'nın doğusunda özellikle Tayvan ve Japonya'da yetişen, boyu 20-30 metreye kadar uzayabilen ve yerde veya kayalar üzerinde halı gibi yayılan ağaçlara tırmanan her dem yeşil odunsu bir bitkidir.

Vatanı Batı Asya ve Avrupa'dır. Türkiye'nin değişik orman bölgelerinde özellikle geniş yapraklı ağaç ormanlarında sık görülür. Orman ağaçları için zararlıdır. Kültüre de alınmış, alacalı ve küçük yapraklı formları da geliştirilmiştir. Bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

İçecek türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En eski çağlardan itibaren bile iyi şifa kaynağı olarak bilinen bir çiçektir. Sıkça başvurulan orman sarmaşığı günümüzde eski zamandaki gibi rağbet görmemekle birlikte son dönemlerde bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır. Yine çok faydalı olarak bilinen orman sarmaşığı çayı da bitkisi kadar fayda sağlamaktadır

Orman sarmaşığı çayı[değiştir | kaynağı değiştir]

1-2 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış yaprak ve 1 bardak kaynar su ile hazırlanır. Bitki kaynar su ile haşlandıktan sonra, 8-10 dakika demlendikten süzülür birazcık bal ile tatlandırılmalıdır.

Sağlığa yararları[değiştir | kaynağı değiştir]

Orman sarmaşığı çayı üst solunum yolları nezlesi ve iltihaplı kronik bronşite karşı kullanılabilir. Safra kesesi, romatizma ve guta karşı da kullanılabilir.