OpenPGP

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.13, 10 Ocak 2015 tarihinde Khutuck (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15002155 numaralı sürüm (78.184.136.218 tarafından yapılan 14989706 sayılı değişiklik geri alınıyor. telifli içerik)

OpenPGP, izni olmayan kişilerin görmesini istemediğiniz her türlü verinin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlayan bir protokoldür.

OpenPGP ile İnternet dünyasında kendi imzanızla e-postalar gönderebilirsiniz. E-posta göndereceğiniz kişinin de PGP kullanması durumunda, o kişinin public key’i ile göndereceğiniz e-postayı şifreleyebilir, böylece sistem yöneticileri dâhil olmak üzere hiç kimse tarafından görülmemesini sağlayabilirsiniz. PGP kullanımının bir diğer avantajı, kimlik denetimini sağlamasıdır.[1]

Tarihçe

OpenPGP standartını oluşturan şifreleme ve anahtarlama yöntemi, 1991 yılında Philip Zimmermann tarafından geliştirilen PGP (Pretty Good Privacy) programına dayanır. 90'lı yılların başında hiçbir süper bilgisayarın açamadığı kadar güvenli bir şifreleme ve anahtarlama yöntemi içeren PGP, Amerikan hükümeti ve Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) engellemeleriyle karşılaştı.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ E-Posta Şifrelemede OpenPGP Kullanımı