Onural Şeref Bozkurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Onural Şeref Bozkurt, (d. 1947, Çeltikçi, Kızılcahamam, Ankara) - (ö. 23 Ocak 2004, Ankara), Türk siyasetçi.

1968 Yılında Karayolları Genel Müdürlüğü'nde memuriyete başladı. Bu esnada Kamu Personeli Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı.

1971 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Bir süre serbest avukat olarak çalıştı. Bu arada TÜRK-İŞ'e bağlı Türkiye Gazeteciler ve Basın Sanayi İşleri Sendikasında hukuk muşavirliği görevinde bulundu. 6 Kasım 1983 Seçimlerinde Halkçı Parti'den Çanakkale Milletvekili seçildi. Ayrıca aynı partiden Grup Başkanvekilliği yaptı. 1985 yılında bu partiden istifa ederek bir süre bağımsız olarak milletvekilliği görevini devam ettirdikten sonra 1987 yılında Anavatan Partisi'ne katıldı. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde bu partiden Ankara Milletvekili seçilerek Meclise girdi.

TBMM'nin 19 Haziran 1987 günü yapılan oturumunda Onural Şeref Bozkurt ve arkadaşlarının verdiği önergenin Genel Kurulunca kabul edilmesiyle Ankara/Kazan İlçe olma hakkını kazandı. 1988-1991 Yılları arasında Anavatan Parisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı.

İngilizce ve Almanca bilen Onural Şeref Bozkurt parlamentoda yer aldığı süre içerisinde TBMM Bütçe-Plan, Anayasa, Dışişleri ve KİT Komisyonlarında ve NATO Asamblesi ve Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu Üyesi ve Başkanvekili olarak görev yaptı. 1995 Yılında MHP'ye katılarak yönetim kademesinde çeşitli görevler üstlendi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.