Omegle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Omegle
Omegle.png
Oluşturan Leif K-Brooks
URL http://www.omegle.com
Slogan İngilizceTalk to strangers!
(Yabancılarla konuş!)
Ticari? Evet
Site türü Çevrimiçi sohbet
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce
Başlama tarihi 25 Mart 2009

Omegle, kullanıcılarına üyelik gerektirmeksizin internet üzerinde yabancılarla sohbet etme olanağı tanıyan bir internet sitesidir. 2009 yılında 18 yaşındaki Leif K-Brooks tarafından kurulmuştur. "Omegle" Yunan alfabesinin 24. ve son harfi olan Omega'nın değiştirilmiş hâlidir ve omega(Ω) harfi sitenin logosunda yer almaktadır. 14 Mart 2010 tarihinde görüntülü sohbet etme özelliğini kullanıcılarına sunmuştur.

Mart 2009'da kurulmasından kısa süre sonra Omegle, günde 150.000 kez görüntülenmiş ve büyük rakamlara ulaşmıştır.[1]

Özellikler ve Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Omegle'de 3 kullanıcıyı birbirine bağlayan "casus modu" bulunmaktadır. Bu modda bir kullanıcı diğer iki kullanıcıya kendi seçtiği bir soruyu yöneltmekte ve diğer iki kullanıcının soru hakkındaki tartışmalarını tartışmaya dâhil olmaksızın izleyebilmektedir. Omegle yeni kullanıma sunduğu özelliği ile benzer beğenileri ve/veya ilgi alanları bulunan kullanıcıları buluşturmayı hedeflemektedir. Facebook üzerindeki beğeniler veya ikincil olarak eklenen beğeniler ortak arkadaşlar bulmak için kullanılabilmektedir.

Omegle, reCAPTCHA olarak bilinen anti-spam yazılımını kullanmaktadır. Böylelikle çeşitli botlar tarafından gönderilen spam içerikli mesajlar tespit edilebilmekte ve bunların siteye erişimi engellenebilmektedir.

Bilgisayar hafızasında kayıtlı bulunan videolar bir program kullanılarak karşıdaki kişiye canlı görüntü gibi sunulabiliyor. Böylelikle karşıdaki kişinin tepkileri yine başka bir bilgisayar programı kullanılarak kaydedilebiliyor ve bu görüntüler karşıdaki kişinin haberi olmadan pornografik sitelerde yayımlanarak ekonomik çıkar elde edilebiliyor. İş bu nedenden ötürü bu sitede görüntülü konuşma yapmak güvenli değildir.

Türkiye'de Erişime Engellenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sitede açılmış olan kameralı sohbetin tam olarak moderasyonunu gerçekleştiremeyen ve bu yüzden birçok ülkede yasaklanan Omegle 5651 sayılı kanun uyarınca 09/06/2014 tarihinde alınan mahkeme kararıyla beraber Türkiye'de de erişime engellenmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tired of Old Web Friends? A New Site Promises Strangers". 9 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2012. 
  2. ^ "Omegle in Turkey". 30 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]