Olof Skötkonung

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Olof Skötkonung ( eski norsca : Óláfr skautkonungr ) bazen İsveçli Olaf (c. 980 – 1022) olarak stilize edilir, İsveç Kralı , Muzaffer Eric'in ve İzlanda kaynaklarına göre Kibirli Sigrid'in oğludur.[1] Babasının yerine c. 995. Hakkında önemli bilgiler bulunan ilk İsveç hükümdarı olduğu için kayıtlı tarihin eşiğinde duruyor. [2] Hem İsveçlileri hem de Geatları yönettiği bilinen ilk kral olarak kabul edilir. İsveç'te, kral Olov Skötkonung'un saltanatı ( y. 995–1022 ), İskandinavya'da Hristiyanlığı en son benimseyen İsveçlilerin ilk Hristiyan kralı olduğu için Viking çağından Orta Çağ'a geçiş olarak kabul edilir. Bugün güneybatı ve orta İsveç'te kilisenin artan etkisi ile ilişkilidir. İskandinav inançları İsveç'in bazı bölgelerinde 12. yüzyıla kadar devam etti. [3] Aniden İskandinavlar görece karanlıklarından çıktılar ve isimlerini gözüpek tüccar savaşçılar, korsanlar, yağmacılar ve yerleşimciler olarak yaptılar. Danimarkalı ve Norveçli Vikingler batı Avrupa yerleşimlerine baskın düzenlerken, İsveçli Vikinglerin çoğu doğuya Rusya üzerinden, Karadeniz ve Hazar Denizi'ne doğru yolculuk ederek Arap dünyasıyla kazançlı ticaret aradı.[4] Novgorod ve Kiev'de kaleler kurdular ve Avrupa Rusya'sının çoğunu yönettiler. Yavaş yavaş Rusya'daki İsveçli yerleşimciler Slav nüfusu tarafından asimile edildi ve Viking döneminin sonunda İsveçliler eski izolasyonlarına geri döndüler. Şu anda İsveç'teki siyasi durum hakkında çok az şey biliniyor.[5] Ülke, yaklaşık 994 yılına kadar hüküm süren Yngling hanedanının Muzaffer Svear kralı Erik altında gevşek bir şekilde birleşmiş gibi görünüyor. Oğlu Olof Skötkonung, Hristiyanlığı kabul eden ilk İsveç kralıydı, ancak onun yerine geçen iki oğlu, son krallarıydı. hat ve Yngling hanedanı 1060'ta onlarla birlikte öldü.

Olof, Svolder Savaşı'nda krallar Norveç kralı Olaf Tryggvason'u yenmek için bir ittifak kurduklarında Sweyn Çatalsakal'ın yanında galip geldi. Savaştan sonra, muzaffer liderler Norveç'i kontrol bölgelerine böldü. Heimskringla, bölünmenin en ayrıntılı hesabını verir. Olof, Trondheim'da ve Møre, Romsdal ve Rånrike'de dört ilçe aldı. [6] İsveç, Hristiyanlığa diğer İskandinav ülkelerinden daha uzun süre dayandı. Şarlman'ın oğlu Dindar Kral Louis tarafından gönderilen Benediktin bir keşiş olan Ansgar, Müjde'yi Svear arasında ilk vaaz eden kişiydi. MS 829'da Mälaren Gölü'ndeki Björkö'deki Birka'ya geldi ve Kral Björn tarafından iyi karşılandı ve orada bir kilise inşa etmesine izin verildi, ancak Ansgar ayrıldığında halefleri sürüldü veya öldürüldü. Yirmi yıl sonra, Hamburg-Bremen başpiskoposu olarak Ansgar, Birka'ya döndü ve cemaatini örgütledi, ancak yine kalıcı bir etkisi olmadı. Hristiyan etkileri ticaret yolları boyunca güneyden İsveç'e ulaştı ve 11. yüzyılda Norveç ve Danimarka Hristiyanlığı kabul ettiler ve İsveç'e misyonerler de gönderiyorlardı. Olof Skötkonung, 1008'de vaftiz edilen ilk İsveç kralıydı ve saltanatı sırasında Västergötland'daki Skara'da bir piskoposluk kuruldu. Oğlu Stenkil'in saltanatı sırasında Sigtuna'da başka bir piskoposluk kuruldu. Eski din, Svear ülkesinin kalbinde dikkate değer ölçüde inatçıydı ve 1060'ta paganlar Sigtuna piskoposunu kovdu. O yüzyılın sonunda bile, Hristiyan kral Inge, Blot (yani Kurban) Swein tarafından sürgüne gönderildi. Bununla birlikte, Hristiyan dönüşümüne karşı son büyük çaplı meydan okuma eylemiydi. Inge kontrolü yeniden ele geçirdi, Eski Uppsala'daki tapınak yıkıldı ve bölgeye bir Hristiyan kilisesi inşa edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Elgán, Elisabeth (2015). Historical dictionary of Sweden (3. bas.). Lanham, Maryland: Rowman & Littlefield Publishers. ISBN 978-1442250703. 
  2. ^ Cross and Scepter: The Rise of the Scandinavian Kingdoms from the Vikings to the Reformation (İngilizce). Princeton University Press. 2014. s. 55. ISBN 978-1-4008-5010-5. 23 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2021. 
  3. ^ "Religion in Sweden". 2 Eylül 2014. 9 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Bjork, Robert E. (2010). The Oxford dictionary of the Middle Ages. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198662624. 
  5. ^ Strayer, Joseph Reese (1989). Dictionary of the Middle Ages. New York: Charles Scribner's Sons. ISBN 978-0684190730. 
  6. ^ "Sweyn I | king of Denmark and England". 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.