Oliver North

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oliver North, 2007

Oliver Laurence "Ollie" North (d. 7 Ekim 1943), Siyasi yorumcu ve televizyon konuğu, askeri tarihçi, The New York Times'ın en çok satan yazarı ve eski bir ABD Deniz Piyadesi yarbayı.[1] North, öncelikle 1980'lerin siyasi bir skandalı olan İran-Kontra skandalı sırasında Milli Güvenlik Konseyi görevlisi olarak hatırlanır. Yarbay North, Beyrut'ta tutulan bazı rehinelerin kurtarılması karşılığında Amerika'nın düşmanı İran'a gizlice yasa dışı bir biçimde silah satmış, bu satıştan elde edilen paralar, Panama diktatörü Noriega'nın üzerinden bazı Amerikalı işadamlarının da katkılarıyla, Nikaragua'daki komünist Sandinistalara karşı savaşan kontrgerillalara yine yasa dışı biçimde aktarılmıştır. Bu aktarma da yasadışıdır, çünkü Kongre, komünist Sandinistalarla savaşan kontralara yardımı, kontraların insan hakları ihlallerinden dolayı yasaklamıştır. Olay açığa çıkınca Yarbay North yargılandı ve mahkûm oldu.

Bir süre sonra, Kongre'de ifade vermekten dolayı kazandığı dokunulmazlık ilkesi kullanılarak, bir takım karışık hukuk mekanizmaları sonunda, North'un cezası kaldırıldı ve pek çok kişi ve çevre tarafından ulusal kahraman ilan edildi.

Fox News Channel, Oliver North ile Savaş Hikâyelerini yayınlamıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Oliver North". nndb.com. 3 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2014. 
  2. ^ "War Stories | Oliver North". Fox News. 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2012.