Olay Subayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Olay Subayı (İngilizce, "case officer") veya kontrol subayı. Bir istihbarat terimi. İstihbarat dünyasında haber ve bilgi sağlayan ajanları, casusları ve bu ajan ağlarını yöneten, kontrol eden görevlidir. Bir olay subayının, kontrolündeki casus ve ajanlardan sağladığı bilgiye insan istihbaratı HUMINT adı verilir.

Olay subaylarının kontrol ettiği ajanlar konum açısından çok çeşitlidir. Bu ajanlar bir ülkede veya organizasyonda önemli bir mevkide görev yapan üst düzey bir danışman, general, milletvekili olabildiği gibi, olay subayı tarafından paravan bir işe alınmış bir gazeteci, hizmetçi gibi biri de olabilir. Bu casus ve ajanlar olay subayı aracılığıyla söz konusu istihbarat teşkilatından önemli miktarda maaş alırlar. Olay subayları ajanların ilettiği bilgi ve haberleri değişik kaynaklardan doğrulatmaya çalışıp değerlendirir. Söz konusu bilginin ve kaynak ajanın güvenilirlik seviyesini belirleyerek bir rapor hazırlar ve bunu üstlerine gönderirler. Bu bilgi ve haberler ham istihbarat olarak değerlendirilir.

Olay subayı terimi genel bir terim olup haberalma teşkilatları bu görevi yapan kişilere farklı unvanlar verirler. ABD'nin ana istihbarat teşkilatı CIA'de olay subaylarının görevlerini yapan kişiye "operasyon subayı" (operation officer) adı verilir. Tehlikeli ilaçlarla mücadele eden DEA ise "istihbarat araştırma uzmanı" (intelligence research specialist) terimini kullanır.