Oktobristler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Oktobristler (Rusça: Октябристы, Oktyabrist, 17 Ekim Birliği (Rusça: Союз 17 октября) olarak da bilinir), Rusya'da Çar II. Nikolay'ın Ekim Manifestosu'nu ve ılımlı liberal reformları destekleyen siyasi parti.

Kasım 1905'te sanayici Aleksandr İvanoviç Guçkov önderliğinde kurulan parti liberal soyluların, işadamlarının ve bazı kamu görevlilerinin desteğini aldı. İkinci Duma'nın dağıtılmasından sonra seçim yasasının varlıklı sınıfların lehine düzenlemesiyle Üçüncü Duma'daki en büyük grup haline geldi. Üçüncü ve Dördüncü dumalarda (Devlet Meclisi) (1907-17) çoğunluğu elde ederek hem yasama meclisinin güçlendirilmesini, hem de yürütme organının yalnızca çara karşı sorumlu olmasını savundu. Zamanla çar yanlısı hükümetle anlaşmazlığa düştü. Sonuçta Kadetlerle işbirliğine girişerek 1915'te kurulan reform yanlısı İlerici Blok'a katıldı.

Şubat Devrimi'yle (1917) monarşinin sona ermesinden sonra oluşturulan Geçici Hükûmet'i oluşturan partilerden biri oldu. Bazı üyeleri Ekim Devrimi'nden sonra başlayan Rusya İç Savaşı'nda, Bolşeviklere karşı savaşan Beyaz Ordu içinde yer aldı.

Oktobristler, Lenin tarafından Kara Yüzler'le birlikte Çarlığın Duma'daki en “sağlam” iki partisinden biri olarak sayılmıştır. Siyasi özellikleri, eski sınırsız Çarlık sistemine geri dönülmesini savunmalarıdır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]