Oksana Makar cinayeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Oksana Makar
Oksana Makar 2012 Ukrayna.jpg
Oksana Makar, korkunç bir cinayetin kurbanı olarak 2012/03/29 tarihinde öldü. Oksana Makar cinayeti, Ukrayna, Rusya, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletlerinde büyük yankı uyandırmıştır.
Doğum 11 Haziran 1993
Flag of Ukraine.svg Ukrayna
Ölüm 29 Mart 2012 (18 yaşında)
Flag of Ukraine.svg Ukrayna

Oksana Makar (Ukraynaca : Оксана Макар) (d. 11 Haziran 1993 – ö. 29 Mart 2012, 18 yaşında) 2012 yılında üç kişi tarafından tecavüz edildikten sonra öldürülen Ukraynalı kadın.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Makar, Luch adında küçük bir kasabada büyüdü.[1]

15 Mart 2012 destek protestoları. Mıkolayiv, Ukrayna.
15 Mart 2012 destek protestoları. Mıkolayiv, Ukrayna.

Saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

On sekiz yaşındaki Makar, 8 Mart 2012'de Mıkolayiv'un güneyinde bir kafede tartıştığı 3 adamın cinsel ve fiziksel saldırına uğradı. Saldırganlar muhtemelen bir apartman dairesinde Makar'a tecavüz ettiler. Daha sonra onu boğmaya çalıştılar. Bilincini kaybeden Makar'ı öldü zanneden saldırganlar onu bir şantiyede ateşe verdiler. Bir süre sonra ölmediği fark edilen Makar hemen hastaneye kaldırıldı. %55 yanık hasarı alan Makar'ın sağ koluna ve iki bacağına ampütasyon yapıldı.[2] Akciğerlerinden de hasar alan Makar ayrıca kendi kanı tarafından zehirlenmesini önlemek için her gün ameliyat edilmesi gerekiyordu.

Soruştuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Maxim Prisyazhnyuk (24 yaşında), Yevgeny Krasnoshchok (23 yaşında), ve Artem Pogasyan (22 yaşında) isimlerindeki üç erkek 11 Mart 2012'de, olaydan üç gün sonra yakalandılar. Ancak iki şüpheli delil yetersizliğinden serbet bırakıldı. Bunun nedeni ailelerinin Mykolayiv yakınlarındaki eski hükümet yetkilileri ile yerel politikacılarla bağlantıları olduğu ileri sürülmüştür. Fakat FEMEN'lerin yoğun baskısı ve kitlesel protestoların etkisiyle tekrar tutuklandılar.

Protesto Gösterileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kyiv Post gazetesi, saldırıyı "son yıllar içerisinde Ukrayna'da gerçekleşmiş en iğrenç suçlardan biri" olduğunu açıklar.

29 Mart 2012'de Makar aldığı yaralar sebebiyle öldü. Aynı gün Ukrayna içişleri bakanlığı sözcüsü, saldırganların tecavüz ve cinayetle suçlandıklarını ve ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Makar, 30 Mart 2012'de Luch kasabasında toprağa verildi. Geleneklere göre bekâr olduğu için gömülmeden önce kendisine bir gelinlik giydirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]