Oise Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oise Nehri,Belçika'nın Güneydoğusunda doğup Fransa'dan denize dökülen Nehir.

Oise Nehri
Oise Nehri
Oise Nehri
Konum
Ülke(ler) Fransa-Belçika
Genel bilgiler
Kaynak Hainaut
Ağız Sen Nehri
Uzunluk 302 km

Ardennes Dağları'ndan doğar ve 15 km sonra Hirson'un kuzeydoğusundan Fransa'ya girer. Genellikle güneybatı yönünde akar ve Paris Havzası'nı(Paris) sular. 300 km'den sonra Conflans'ta Sen Nehri ile birleşir.

Önemli kolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli kolu olan Serre'i aldığı Thiérache Tepelerini aştıktan sonra Guise'in aşağısında düz bir alüvyonlu vadiden geçer. Compiègne yakınlarında en büyük kolu olan Aisne'i alır ve Creil kentinin güneyinde Thérain Nehriyle birleşir.[1]

Diğer bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oise, Paris Havzasının merkezini eski kömür havzasına bağlayan Seine sisteminin gezilebilir su yolları ile Fransa'nın kuzeyindeki kanallar arasındaki Kanal sisteminde bağlantıdır. Dunkirk ve Belçika'ya giden en uzun kanallar bulunur.Drenaj havzası yaklaşık 20.000 km²'dir. I. ve II. Dünya savaşlarında pek çok savaşa şahit oldu.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Oise Nehri". tr.wikipedia-on-ipfs.org. 12 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2021. 
  2. ^ "Sesli Sözlük - oise river". Sesli Sözlük. 12 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2021. 
  3. ^ "Oise River -- Britannica Academic". academic-eb-com.eres.qnl.qa. 22 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2021.