ohGr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

ohGr
Nivek Ogre, 2008
Genel bilgiler
Köken Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Tarzlar Elektronik müzik, elektro-endüstriyel, IDM
Etkin yılları 2001-günümüz
Müzik şirketi Spitfire
SPV
Metropolis
Üyeler Nivek Ogre
Mark Walk
Eski üyeler Loki der Quaeler
William Morrison
Tim Sköld
cEvin Key

ohGr, Skinny Puppy'nin solisti olan Nivek Ogre ile müzisyen/Ses teknisyeni Mark Walk'ın 2001'de kurduğu bir elektronik müzik grubu. Her ne kadar grup üyelerinin müzikal geçmişi aksini iddia etse de, ohGr'un ilk dönemdeki eserleri ilgili endüstriyel müzik grupların müzik anlayışından çok farklıydı. Bunun nedeni, grubun etkilenim olarak hip-hop'a ve synthpop'a yakın olması ve daha tipik alt yapılarla daha yumuşak bir ton kullanmasıydı. Mamafih, Devils In My Details'ten beri, ohGr daha sert ve sıradışı bir elektro-endüstriyel anlayışı benimsemiştir.

Her ne kadar ilk albümleri "Welt"'teki eserler 1990'ların başında kaydedilmiş olsa da, grup American Recordings ile olan yasal bir sorun nedeniyle ürünleri rafa kaldırmış ve 2001 yılına kadar resmi olarak kurulmamıştır. W.E.L.T.'in aslında grubun adı olması planlanmıştı ("When Everyone Learns Truth" için bir kısaltma) ama bu plan ismin önceden Kaliforniyalı bir punk rock grubu tarafından alındığının anlaşılması ile suya düşmüştür.

ohGr, şu ana kadar dört tane stüdyo albümü çıkarmış, üç tane tanıtım videosu çekmiş ve Kuzey Amerika'da geniş çaplı turlar düzenlemiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri
Tekliler
  • Cracker (CD teklisi, Cracker'ın Quicktime videosunu içerir, 2001)
  • Cracker/Pore (sınırlı plak versiyonu, Mayıs 2001)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]