Oftalmik sinir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oftalmik sinir (V 1), trigeminal sinirin (V numaralı kraniyal sinir) üç dalından biridir. Göze,alın derisine ve ön taraf saçlı deriye duyusal innervasyon sağlayan üç dalı vardır.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön dal, göz küresinin üstünden geçer, daha sonra, alın ve kafa derisi için duyusal innervasyon sağlamak üzere, üst orbital fissür ve supraorbital insisura yoluyla orbitanın üzerinden çıkmadan önce frontal kemiğe yeniden girer. Lakrimal sinir, gözyaşı bezini innerve etmek için göz küresinin üstünden geçer. Nazosiliyer dal göz küresine birkaç duyu dalı verir ve daha sonra burun boşluğuna girdiği ve ön nazal mukozanın çoğunda innervasyon sağladığı anterior etmoidal foramen boyunca devam eder. Aynı zamanda dış nazal siniri oluşturmak üzere burun kemiklerinden çıkan bir dal verir.

Oftalmik sinir, kavernöz pleksusununsempatik lifleriyle birleşir ve okülomotor, troklear ve abdusens sinirlerle iletişim kurar; cerebellar tentoryumun katmanları arasından geçen meningeal bir filaman yayar .

Dallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oftalmik sinir kornea, siliyer gövde,iris,lakrimal bez,konjunktiva,burun boşluğunun mukoza zarının bir kısmına, göz kapakları, kaş, alın ve burun derisine dallar verir

Trigeminal sinir üç bölümünün en küçüğüdür ve trigeminal ganglionun üst kısmından 2.5 santimetrelik kısa,düz bir bant olarak çıkar.Okülomotor ve troklear sinirlerin altından kavernöz sinüsün yan duvarı boyunca ilerler.Üst orbital fissür yoluyla,göz küresine girmeden hemen önce lakrimal,frontal ve nazosiliyer olmak üzere üç dala ayrılır.

Gözlerden, konjunktiva, lakrimal bez, burun boşluğu, frontal sinüs, etmoidal hücreler, falks serebri, ön kraniyal fossanın dura mater'i, tentoryum serebelli'nin üst kısımları, üst göz kapağı, burnun dorsumu ve saçlı kafa derisinin ön kısımlarından duyusal dallar taşır.

Kabaca, oftalmik sinir yüzün üst kısmına, kafatasına ve göze genel somatik afferentler (GSA) sağlar:

  • Yüz: Üst göz kapağı ve ilişkili konjonktiva. Kaş, alın, kafa derisi lambdoid dikişe kadar.
  • Kafatası: Göz küresinin çatısı, frontal, etmoid ve bazen sfenoid sinüsler.
  • Göz: Gözün kendisi (kornea gibi tüm göz içi yapılar) ve gözyaşı bezi ve kesesi.

Ek resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu makalede Gray's Anatomy'nin 20. baskısının (1918) 887. sayfasındaki kamu malı metinden alıntı yapılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]