Off-shell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Fizikte, özellikle kuantum alan kuramı'nda, klasik hareket denklemleri'nin yeterli olduğu fiziksel bir sistem konfigürasyonlarına kabuk denir on-shell ve olmayanlara kabuk kapalı off-shell denir.

Örneğin, klasik mekanik'in, aksiyon formülasyonlarında, varyasyonel ilkesi'ne ekstremal çözümler kabuk ve Euler-Lagrange denklemleri kabuk (on-shell) denklemleri (yani, onlar kabuk kapalı tutmayın) üzerindedir. Noether teoremi ise kabuk teoremininde üzerinde başka bir şeydir.

Kütle kabuğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Terim, deyim kütle kabuğu anlamına geliyor,bu denklemin çözümlerini açıklayan enerji-momentum uzaydaki hyperboloid, yani kütle hyperboloid ile eş anlamlıdır

Enerji E ve momentum p kombinasyonlarını açıklayan m (mass) kütleli bir parçacık için klasik özel görelilik tarafından izin verilir, burada ışık hızıdır.

kütle kabuk için denklemin de genellikle c = 1, as veya basitçe gibi. Einstein notasyonu ve birimlerinde, dört-momentum açısından yazılır.

Bir Feynman diyagramı iç yayıcılar karşılık Sanal parçacıklar genel kabuğu kapalı olmasına izin verir, ancak süreç için genlik onlar ne kadar kabuğu kapalı ise azalacak; yayıcıda genellikle kütle kabuk tekillik vardır.

Yayıcıdan sözederken Klasik teori bir parçacığın enerji için negatif değerler almasına izin vermiyor ise denkleminin tatmin E negatif değerler, kabuk üzerindeki varlık olarak düşünülmektedir.

Negatif ve pozitif on-shell sonra sadece pozitif enerji karşıt akımları temsil eder; yayıcıda parçacık için bir yönde enerji taşır ve onun zıddı antiparçacık diğer yönde enerji taşır buradaki anlatım olguyu tek bir ifadeye sahip halinde birleştirir olmasındadır.