İçeriğe atla

Off-off-Broadway

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Off-off-Broadway, New York'ta Broadway ve Off-Broadway tiyatrolarından daha küçük sahnelerde gerçekleştirilen tiyatro oyunu, müzikal ve performans prodüksiyonlarına verilen isimdir. 100 koltuktan daha az kapasiteye sahip tiyatrolar Off-off-Broadway olarak adlandırılır.[1]

Bu kapsamdaki gösteriler arasında, Richard Foreman gibi bilinen aktörlerin yönettiği Ontological-Hysteric Theater ya da TriBeCa'daki The Flea Theater gibi profesyonel ve başarılı prodüksiyonlar olduğu gibi, tüm New York'ta sahnelenen çok küçük amatör performanslar da vardır.

Actors Equity (Aktörler Birliği) üyesi oyuncuların yer aldığı Off-off-Broadway prodüksiyonları Equity Showcase (Birlik Vitrini) şaklinde adlandırılır. Birliğin, gösteri süresi, prova zamanları ve oyuncu fiyatları gibi konularda çok katı kuralları mevcuttur. Yine de profesyonel oyuncuların bu vitrin oyunlarında yer almaları nadir değildir, hatta New York'taki aktörlerin sahne çalışmalarının büyük çoğunluğu bu tür prodüksiyonlardan oluşur.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

La MaMa Tiyatrosu

Off-off-Broadway 1958'de Off-Broadway'e tepki olarak ve "ticari tiyatronun tamamen reddi" fikriyle başladı.[2] Bir süre sonra, Village Voice eleştirmeni Jerry Tallmer'ın ortaya atacağı Off-off-Broadway terimiyle adlandırılacak olan ilk sahnelerden bazıları Greenwich Village'da bulunan Caffe Cino gibi kahve salonlarıydı. Caffe Cino'nun aktörlere ve oyun yazarlarına sempati besleyen sahibi Joe Cino, oyun metinlerini okumadan, hatta oyunların konusunu bile dinlemeden, kahve salonunda oyun sahnelenmesine izin veriyordu. Ayrıca La MaMa'dan Ellen Stewart ve Judson Poets' Theater'dan Al Carmines Off-off-Broadway'in gelişmesinde önemli rol oynadı.

Kirk Wood Bromley'nin, 2005 New York Yenilikçi Tiyatro Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada ortaya attığı Indie Tiyatrosu terimi yavaş yavaş Off-off-Broadway terimi yerine kullanılmaya başladı. Yıllardır Off-off-Broadway Alliance (OOBA) kapsamında bulunan Off-off-Broadway tiyatroları, daha sonra Alliance of Resident Theatres in New York (ARTNY) (New York'ta Yerleşik Tiyatrolar Birliği) üyesi oldular.

Önemli tiyatro toplulukları ve sahneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bottoms, Stephen J. 2004. Playing Underground: A Critical History of the 1960s Off-off-Broadway Movement. Ann Arbor: University of Michigan Press. ISBN 0-472-03194-5.
  • Viagas, Robert. 2004. The Back Stage Guide to Broadway. New York: Back Stage Books. ISBN 0-8230-8809-X.
  1. ^ Off-off-Broadway, Way Back When 18 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (erişim: 13 Aralık 2007)
  2. ^ Viagas (2004, 72)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]