İçeriğe atla

Odessa Savunması Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Odessa'nın Savunmasına göre" Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Odessa'nın savunmasına katılım gösterenlere verilirdi.
Tanım22 Aralık 1942
İstatistikler
Toplam Verilişi38,000

"Odessa'nın Savunmasına göre" Madalyası (Rusça«За оборону Одессы»), SSCB vatandaşlarına II. Dünya Savaşı yıllarında verilen askeri bir madalyadır. Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda 22 Aralık 1942'de SSCB Yüksek Sovyet Konseyi kararnamesiyle kurulan[1] ve NAZI Almanya'nın silahlı kuvvetlerinden Odessa liman şehrini savunan katılımcılarına ödül vermek amaçı veren bir madalyaydi. Madalya tüzüğü 18 Temmuz 1980'de SSCB № 2523-X Yüksek Sovyet Başkanlığının kararı ile değiştirildi.[2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Odessa'nın Savunmasına göre" Madalyası, Alman kuvvetleri tarafından Odessa Kuşatması sırasında Kızıl Ordu, Deniz Kuvvetleri ve NKVD birliklerinin askerleri ve Odessa'nın savunmasına katılan tüm katılımcılara ve ayrıca Odessa'nın savunmasına katılan sivil nüfusa sahip kişilere verildi. Madalyanın ödülü, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı adına, Askeri Tıbbi Kuruluşun şefi olan birim komutanı tarafından verilen Odessa'nın savunmasına gerçek katılımı gösteren belgeler temel alınarak yapıldı.[3] Askerî personele hizmet edenler madalyayı birlik komutanından aldılar; askere verilen emekliler madalyayı alıcının topluluğundaki bir bölgesel, belediye veya ilçe askeri komiserinden aldılar. Odessa'nın savunmasına katılan sivil halkın üyeleri, bölge veya şehirdeki Halk Yardımcıları Konseylerinden madalyalarını aldılar. Her madalya "ödül onayı" sertifikasıyla geldi.[4] Odessa ise Kahraman şehir adını aldı.

"Odessa'nın Savunması İçin" Madalyanın Ödül Sertifikasının Onaylanması

"Odessa'nın Savunması İçin" Madalyası göğüsün sol tarafında ve SSCB'nin diğer ödüllerinin de bulunduğu "Moskova'nın Savunmasına göre" Madalyasının hemen sonrasında yer aldı. Rusya Federasyonu Emirleri veya madalyaları eşliğinde giyilirse, bu madalya önceliklidir.[5]

Madalyanın arka görünüşü

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Odessa'nın Savunmasına göre" Madalyası, 32mm çapında dairesel pirinç madalyon ve yükseltilmiş çerçeve kenarlı madalyondu. Arka planda, deniz kıyısı ve sağdaki uzak bir deniz feneri, ortada kırmızı bir asker imgesi ve tüfekleri hazırda sola doğru ilerleyen kırmızı bir denizci; Hizmet yazarının üstünde, kabartma yazıt "SSCB" (Rusça: "СССР") bulundu.[6] Madalyanın çevresini takip eden dairesel bir bant, Kitabenin her iki ucunda üst kısmında "ODESSANIN SAVUNMASI İÇİN" (Rusça: «ЗА ОБОРОНУ ОДЕССЫ») beş sivri yıldızları rahatlatan kabartma kitabesini taşır. Üstdeki ters tarafta, çekiç ve orakların resimlerinin kabartma görüntüsü, "SOVYET VATANIMIZ İÇİN" (Rusça: "ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ") üç satırdaki kabartma yazıtı var idi. "Odessa'nın Savunmasına göre" Madalyası, madalyon süspansiyon halkası üzerinden 24mm genişliğinde zeytin yeşili ipek kumaş örgülü, standart 2mm merkezli yeşil şeritli, beş köşeli bir standart Sovyet çerçevesine bir halka tarafından sağlandı.

Onurlananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kişiler, "Odessa'nın Savunmasına göre" Madalyasının alıcılarıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Указ Президиума Верховного Совета СССР «Об учреждении медалей «За оборону Ленинграда», «За оборону Одессы», «За оборону Севастополя» и «За оборону Сталинграда» и награждении этими медалями участников обороны Ленинграда, Одессы, Севастополя и Сталинграда» от 22 декабря 1942 года 15 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. // Ведомости Верховного Совета Союза Советских Социалистических Республик : газета. — 1942. — 30 декабря (№ 47 (206)). — С. 1.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]