İçeriğe atla

Oberschleißheim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oberschleißheim, Münih ilçesinde bir belediye ve Bavyera, Almanya'da Münih'in bir banliyösüdür. 13 bulunur Münih'in km kuzeyinde (ortada) 2005 yılı itibarıyla nüfusu 11.467'dir.

Oberschleißheim en çok Schleissheim Sarayı ve Alman Müzesi'nin uçak bölümünü barındıran havaalanının yanındaki Flugwerft Schleissheim ile tanınır. Havaalanı aynı zamanda beş Alman Federal Polis helikopter filosundan birine ev sahipliği yapıyor. 1912'de kurulan hava sahası, Bavyera'da bir ilkti.

2. Dünya Savaşı sırasında Dachau toplama kampının bir yan kampı burada bulunuyordu.

20. yüzyılın başlarında Schleißheim, " Biene Maja " adlı eserini yakındaki ormandaki budaklı bir ağaçtan ilham alarak yazan yazar Waldemar Bonsels'in eviydi.

1912'den başlayarak, Oberschleissheim, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra sivil havacılık için kullanılan ve 1933'te yeniden militarize edilen ilk kraliyet Bavyera havaalanına ev sahipliği yaptı Üçüncü Reich sırasında, havaalanında Dachau toplama kampının bir uydu kampı kuruldu. II. Dünya Savaşı'ndan sonra, ilk olarak Avrupa'daki Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri, hava sahasını (Airfield R.75 adı altında) kullandı, 1947'de ABD Ordusuna devretti ve 1981'de terk etti. Bugün sivil bir hava sahası ve Alman Federal Polisi helikopter bölümü için üs olarak hizmet veriyor.