Obayyayla, Oltu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Obayyayla
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Oltu
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 191
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25400
İnternet sitesi: [2]

Obayyayla, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Rus savaşından sonra Ruslar Erzurum ve civarını işgal etmişlerdir ve bu köye kadar gelmişlerdir. Mahallenin sahibi konumundaki Dede ve oğlu Sait ağa bir - iki hafta bu orduyu ağırlamak zorunda kalır. Istanbul ve Bursaya en çok göç veren mahallede Karakoyunlulara ait birçok koç heykeli ve deve heykeli bulunmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Obayayla mahallesi,Oltunun diğer köyleri gibi gelenek ve göreneklerine bağlı olarak yaşamıştır. Meşhur yemek ve tatlıları;Tarar böregi,Velibağı(kavurma böreği) Ayran aşı,Kesme aşı,Hıngel,Kuymak,Cılbır,Sütlü aş,Siron,helva dır. Doğal güzellikleri mevcuttur ve turizm potansiyeli olup Ata sporu güreş ilgi görmektedir. Cihangir Yıldırım,Gökhan yıldırım ve son yıllarda büyük bir çıkış yapan Resul yıldırım halen güreşmektedir...

Mahallede Halk müziğine özellikle Halk ozanlarına büyük ilgi vardır. Ziyaettin Şimşek, Edip Önal,Güven Doğan mahallede yaşamış yöresel aşıklardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 130 km oltuya 17 km dir.Köy, dere köylerine açılan ana yol güzergahındadır. Yüzölçümünün %40'ını Ormanlar oluşturmaktadır.Kuzeyinde bulunan büyük ormanda 1000 yıllık büyük çamlar olduğu görülmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 259
2007 191
1997 152

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yer yer arıcılık faaliyetleri olup,yaz mevsiminde mahallenin nüfusu artmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu var fakat öğrenci yetersizliğinden kullanılmamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi var,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabize olup mahallede elektrik ve telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.obayayla.com