Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi
Kuruluş 1975
Bağlılık Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Dekan Prof. Dr. Recep Tapramaz
Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu
Yrd. Doç. Dr. Hakan Avcı
Web sitesi fen.omu.edu.tr

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Fen ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi adıyla 1975 yılında 1873 sayılı kanunla kurulmuştur. 1982 yılında ismi Fen-Edebiyat Fakültesi olarak değiştirilen fakülte Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tıp fakültesini takip eden en geniş kadrolu birim olarak hizmet vermektedir. 1989 yılında iki blokta kadro ve öğrencisini istihdam eden fakülte 1998-1999 yıllarında ek iki blok bina ilavesi ile öğrenci ve personelin ihtiyaç duyduğu mekân kalitesini artırmıştır. 1999 yılı itibarıyla eğitim fakültesinden kadrosuna dahil olan çok sayıda öğretim üyesiyle nicelik ve niteliğini daha ileri bir konuma taşımıştır.

Fen-Edebiyat Fakültesi, toplam 12 Bölümden oluşmakta olup, şu anda 10 bölümde psikoloji ve felsefe bölümlerinde sadece I. öğretimde, diğer bölümlerde ise hem I. öğretim hem de II. öğretimde fen alanı ve sosyal branşlarda eğitim verilmektedir.

Fakülte bünyesinde Aralık 2009 itibarıyla 58 profesör, 31 doçent, 50 yardımcı doçent, 3 öğretim görevlisi, 4 uzman ve 17 araştırma görevlisi, I. ve II. öğretimde toplam 4.253 öğrenci bulunmaktadır. Fakültenin fizik, kimya, biyoloji, matematik, istatistik, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya bölümlerinde yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]