OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi
Kuruluş 1975
Bağlılık Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Dekan Prof. Dr. Şenol Eren (Vekaleten)
Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emin Kasap
Doç. Dr. Sedat Gümüş
Web sitesi fen.omu.edu.tr

OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi, Fen ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi adıyla 1975 yılında 1873 sayılı kanunla kurulmuştur. 1982 yılında ismi Fen-Edebiyat Fakültesi olarak değiştirilen fakülte Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tıp fakültesini takip eden en geniş kadrolu birim olarak hizmet vermektedir. 1989 yılında iki blokta kadro ve öğrencisini istihdam eden fakülte 1998-99 yıllarında ek iki blok bina ilavesi ile öğrenci ve personelin ihtiyaç duyduğu mekân kalitesini artırmıştır. 1999 yılı itibariyle eğitim fakültesinden kadrosuna dahil olan çok sayıda öğretim üyesiyle nicelik ve niteliğini daha ileri bir konuma taşımıştır.

Fen-Edebiyat Fakültesi, toplam 12 Bölümden oluşmakta olup, şu anda 10 bölümde psikoloji ve felsefe bölümlerinde sadece I. öğretimde, diğer bölümlerde ise hem I. öğretim hem de II. öğretimde fen alanı ve sosyal branşlarda eğitim verilmektedir.

Fakülte bünyesinde Aralık 2009 itibariyle 58 profesör, 31 doçent, 50 yardımcı doçent, 3 öğretim görevlisi, 4 uzman ve 17 araştırma görevlisi, I. ve II. öğretimde toplam 4.253 öğrenci bulunmaktadır. Fakültenin fizik, kimya, biyoloji, matematik, istatistik, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya bölümlerinde yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]