Nusret Güner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nusret Güner
Nusret Guner with his daughter.jpg
Doğum 1952 (67-68 yaşında)
İstanbul
Bağlılığı  Türkiye
Hizmet dalı Türk Deniz Kuvvetleri
Hizmet yılları 1972-2013
Rütbesi Oramiral
Komuta ettiği

TCG Yildirim Firkateyni Komutani, 1. Muhrip Filotilla Komodoru, Kuzey Görev Grup Komutanı, Güney Görev Grup Komutanı, Harp Filosu Komutani Güney Deniz Saha Komutani,

Donanma Komutani
Madalyaları

Kuzey Amerika Bilimsel Arastirma Dernegi Sigma Xi uyeligi, Eski Yugoslavya’ya Yönelik NATO Harekatı (Operation Sharp Guard) Hizmet Madalyası, BLAKCSEAFOR’a katkılarından dolayı Askeri Birlikteliği Güçlendirme Madalyası,

TSK Üstün Hizmet Madalyası
Ailesi Eşi: Fatma Güner
Çocukları: Ayca Güner

Nusret Güner (d. 1952, İstanbul), Türk asker.

T.C. 45 nci Donanma Komutanıdır.

1952 yılında İstanbul’da doğan Nusret GÜNER, Cibali İlkokulu ve Gelenbevi Ortaokulu’nda öğrenim gördükten sonra 1966 yılında Deniz Lisesine girmiş, 1972 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuştur.

1976-1978 yılları arasında ABD’de Fizik dalında lisansüstü öğrenimi yapan GÜNER, 1986 yılında Deniz Harp Akademisi’nden, 1996 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olmuştur.

1972-1999 yılları arasında yüzer birlikler olarak; muhtelif branş/ bölüm görevlerinin yanında Tank Çıkarma Gemisi Komutanlığı, Fırkateyn Komutanlığı ve 1’inci Muhrip Filotillası Komodorluğu; Kara birlikleri olarak, Deniz Harp Okulu’nda öğretim üyeliği, Taşkızak Tersanesi’nde Silah Fabrika Müdürlüğü, Genelkurmay harekat Başkanlığında Plan Subaylığı ve Deniz plan Harekat Şube Müdürlüğü, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığında Planlama Grubu Başkanlığı ve Donanma Komutanlığında Harekat Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1988-1991 yıllarında NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı Napoli/ İtalya’da Harekat Baskanligi Deniz Harekat Subesinde Deniz Proje Subayı olarak görev yapmıştır.

1999 yılında Tuğamiralliğe terfiini müteakip; iki yıl Milli Savunma Bakanlığı Genel Plan Daire Başkanı, bir yıl Kuzey Görev Grup Komutanı ve bir yıl Güney görev Grup Komutanı görevlerini deruhte etmiştir. Kuzey Görev Grup Komutanlığı sırasında, 2001 yılında teşkil edilen KARADENİZ Deniz İşbirliği Görev Grubu BLACKSEAFOR’un ilk Komutanlığını yapmıştır.

2003 yılında Tümamiralliğe terfi etmiş, bu rütbede iki yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı, iki yıl Harp Filosu Komutanı görevlerinde bulunmuş, müteakiben 2007 yılında Koramiralliğe terfi etmiştir.

Koramiral rütbesinde, iki yıl İtalya’da NATO Napoli Deniz Unsur Komutanlığı Komutan Yardımcısı, bir yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı ve bir yıl Güney Deniz Saha Komutanı görevlerini deruhte etmiştir.

2011 yılında Oramiralliğe terfi eden Nusret GÜNER, bu rütbede 1,5 yıl boyunca Donanma Komutanlığı görevini yürütmüş; 29 Ocak 2013 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve özellikle Deniz Kuvvetleri üzerinde oynanan kirli oyunlara ve operasyona sessiz kalınmasını protesto etmek ve Türk Milletini bu konuda bilgilendirmek maksadıyla istifa ederek Askerlik mesleğinden ayrılmıştır.

Nusret GÜNER evli olup, bir kızı vardır.[1]

Guner Ailesi; Esim Fatma ve Kizim Ayca ile.jpg

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerî görevi
Önce gelen:
Emin Murat Bilgel
Donanma Komutanı
4 Ağustos 2011 - 29 Ocak 2013
Sonra gelen:
Bülent Bostanoğlu (vekil)