Nusret Dişo Ülkü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Nusret Dişo Ülkü
Nusret Dişo Ülkü.jpg
Doğum 24 Mart 1937 (1937-03-24) (81 yaşında)
Prizren, Yugoslavya Krallığı
Meslek Yazar, şair, öykücü
Milliyet Türk

Nusret Dişo Ülkü (d. 24 Mart 1937) Türk yazar, şair ve öykücüdür. Balkan Türkleri edebiyatında önde gelen isimlerden biri olmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prizren'de 1937 yılında doğan Nusret Dişo Ülkü 1964 yılında Üsküp'e yerleşti. Elli yıldan bu yana şiir ve hikâyeler yazdı, yayınladı. Sevinç, Tomurcuk, Kuş dergileri; Tan ve Birlik gazetelerinde yayıncılık ve yazarlık yaptı. Şiir ve hikâye kitapları yayınladı.

1992 yılında emekli olan Ülkü, şiir ve yayın hayatına devam ederken, son dönemde Türkçe, Osmanlı İmparatorluğu, İslam konularında kitaplar yayınladı. Yahya Kemal Beyatlı Derneği'ni Üsküp'te kuran şair yazar Ülkü, son olarak kurduğu Dişo Türk Anaç Türk Yayıncılık başlığı altında kitap yayınına Üsküp'te devam etmektedir.

Eserlerinde Türkçe, Türklük, Allah sevgisi, İslam konularını işleyen Nusret Dişo Ülkü, Yugoslavya döneminden bu yana Balkanlar’ın Türkçe ve Türk İslam kültürünün yaşamasına gönül vermiştir. Prizren’siz yaşayabilirim ama Üsküp’süz yaşayamam sözüyle Üsküp'e ne kadar âşık olduğunu belirtmiştir.

Ülker ve Türker adında iki oğlu ve Sevil adında bir kızı vardır. Oğulları üretim sektörüyle uğraşmaktadırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]