Nuruddin Farah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nuruddin Farah, 2010

Nuruddin Farah (d. 1945, Baidoa, İtalyan Somalisi [bugün Somali]), İngilizce yazan Somalili romancı.

Etiyopya'da ve Mogadişu'da öğrenim gördü; hem İtalyanca, hem de İngilizce öğrendi. Bağımsızlıktan (1960) sonra bir süre Eğitim Bakanlığı'nda çalıştı. Ardından Hindistan'a gitti ve Çhandigarh'daki Pencap Üniversitesi'nde edebiyat ve felsefe öğrenimi gördü. İlk romanı From a Crooked Rib'i (1970; Eğri Bir Kaburga Kemiğinden) orada yazdı. Roman, "Tanrı eğri bir kaburga kemiğinden Kadını yarattı; kim o kemiği düzeltmeye çalışırsa, onu kırar" düşüncesinin egemen olduğu bir toplumda bir kadının onurunu korumak için verdiği mücadeleyi konu alır.

İkinci romanı Naked Needle'ın (1976; Çıplak İğne) konusu, ayrı ırktan kişiler arasında gelişen bir aşktır. Ama roman aynı zamanda insafsız bir alaycılığı, öfkeyi ve idealizmi kişiliğinde birleştiren kahramanın gözünden, 1970'lerin ortasındaki Somali'nin ürkütücü bir tablosunu çizer. Farah'ın öteki yapıtları Sweet and Sour Milk (1979; Tatlı ve Ekşi Süt), Sardines (1981; Sardalyeler) ve Close Sesame'dan (1983) oluşan roman üçlemesi sayılabilir. Üçleme, diktatörlükle yönetilen bir Afrika ülkesini konu alır; burada, ideolojik sloganların ardında neredeyse gerçeküstü bir toplum kendini belli eder; korku ve dehşet yüzünden insanlar arasındaki tüm bağlar kopmuştur. Romanlarında kolay genellemelerle gitmekle eleştirildiyse de, Farah zengin düş gücü ve İngiliz dilindeki ustalığıyla herhangi bir Avrupa dilinde yazan en önemli Somalili yazar sayılır.

Yapıtlarının siyasal içeriği yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kalan Farah Avrupa'da, Kuzey Amerika'da ve bazı Afrika ülkelerinde ders vermiştir.

Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]