Nurettin Türker

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nurettin Türker, Türk gazeteci ve mizah yazarı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1939 yılında Bilecik'te doğdu. 1958 yılında Ankara'da gazeteciliğe başladı. 1960 yılında yedek subay olarak askerliğini tamamladı ve Ankara’da gazeteciliğe devam etti. Yedi romanı günlük gazetelerde tefrika edilerek yayınlandı. 1969 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1970 yılında Giresun Tarım Meslek Lisesi'ne öğretmen olarak atandı. 1970-1974 yıllarında mizah öyküleri yazmaya başladı. 100’e yakın öyküsü Akbaba dergisinde yayınlandı. Bu dergide öykülerine kendi adı ve soyadını koyarken, “Anekdotlar” dizilerinde N.Türker ve “Başlık Sorusuyla” girilen konularda halkın değişik kesimlerinden gelen yanıtları mizahi diyalektiğin ilk örnekleri olarak “N.T.” imzasıyla yazdı.

Öykülerinde özellikle kadın-erkek ikileminden kurduğu iskelette; sosyal içerikli ve sürpriz sonuçlar getiren olayları mizahi ustalıkla işlenmiştir. Her kesimden halkın kendisini içinde bulabileceği yerel örnekler, öykülerinin ve diğer yazılarının ana teması ve mizahi motifi olmuştur.

Gazetelerde günlük tefrika halinde yayınlanan romanları ve AKBABA ile diğer yayın organlarında çıkan öyküleri henüz kitap olarak basılmamıştır. Evli ve iki çocuk sahibidir.