İçeriğe atla

Num Lock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
LED ile gösterilen Num Lock'un açık olduğu bir klavye

Num Lock veya Numeric Lock () (Sayı kilidi) çoğu bilgisayar klavyesinin sayısal tuş takımında bulunan bir tuştur . Caps Lock ve Scroll Lock gibi bir kilit tuşudur. Ana klavyenin sağ tarafında bulunan sayısal tuş takımının işlevini etkiler ve genellikle klavyede yerleşik bir LED ışığı ile temsil edilir.

Num Lock tuşu, önceki 84 tuşlu IBM PC klavyelerinde imleç denetimi veya sayısal tuş takımından ayrı oklar olmadığı için mevcuttu. Daha önceki bilgisayar klavyelerinin çoğunda farklı sayı tuşları ve imleç kontrol tuşları vardı; ancak, maliyeti azaltmak için IBM, ilk bilgisayar klavyelerinde ikisini birleştirmeyi seçti. Num Lock, iki işlev arasında seçim yapmak için kullanılacaktı. Bazı dizüstü bilgisayarlarda Num Lock tuşu, ana klavyenin bir kısmını harfler yerine (biraz eğri) sayısal tuş takımı olarak işlev görecek şekilde dönüştürmek için kullanılır. Bazı dizüstü bilgisayarlarda Num Lock tuşu yoktur ve bunun yerine bir tuş kombinasyonu kullanılır .

Apple Klavyelerinde hiçbir zaman ok tuşları ve sayısal tuş takımı kombinasyonu bulunmadığından (ancak bazılarında ok tuşları, işlev tuşları ve sayısal tuş takımı tamamen yoktu), Apple'ın ayrı bir sayısal tuş takımı olan ancak işlevsel Num Lock tuşu olmayan klavyeleri vardır. Apple tarafından üretilen klavyelerde bunun yerine Clear tuşu kullanılacaktır, ancak Apple tarafından üretilen tüm klavyelerde bu tuşla birlikte var olmayacaktır.[1]

Sayısal tuş takımı
Num Lock'un kontrol ettiği tuşlar
Sayısal tuş takımı'ndaki tuş Num Lock Açık Num Lock Kapalı
1 1 End
2 2 Aşağı ok
3 3 Page Down
4 4 Sol ok
5 5 hiçbir şey yapmaz (genellikle) [2]
6 6 Sağ ok
7 7 Home
8 8 Yukarı ok
9 9 Page Up
0 0 (sıfır veya virgül) Insert
. . (nokta) veya, (virgül) Delete
  1. ^ "Use your Apple Keyboard in Windows with Boot Camp". Apple Support (İngilizce). 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2022. 
  2. ^ "keyboard - Has the '5' key on the numeric keypad ever had an alternate function in hardware?". Super User. 16 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2022.