Nozomi (uzay aracı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nozomi
Organizasyon Japonya JAXA
Başlıca yükleniciler Uzay ve Astronomi Bilimleri Enstitüsü
Tokyo Üniversitesi
Görev türü Mars'ın atmosferinin incelenmesi
Fırlatma tarihi 4 Temmuz 1998
Taşıyıcı roket M-V
Fırlatma yeri Uchinoura Uzay Merkezi
Bozunması 31 Aralık 2003
COSPAR kimliği 1998-041A
Web sayfası [1]
Kütle 258 kilogram (569 lb)
Yörünge Verileri
Yörünge referansı Güneş merkezli yörünge

Nozomi (Japoncaのぞみ; "Umut" veya Planet B), Uzay ve Astronomi Bilimleri Enstitüsü (ISAS) ile Tokyo Üniversitesi tarafından geliştirilen bir Japon uzay sondasıdır.

Nozomi, Mars'ın üst atmosferini ve Güneş rüzgârıyla olan etkileşimini incelemek ve gelecekteki gezegensel misyonlarda kullanılmak üzere teknolojiler geliştirmek üzere tasarlandı. Özellikle, sondada iyonosferin bileşimi ve dinamikleri, güneş rüzgarının havacılık etkisi, atmosferik bileşenlerin kaçışı, intrinsik manyetik alan, güneş-rüzgâr manyetik alanının birleşimi, manyetosferin yapısı ve Mars çevresinde üst atmosferdeki ve yörüngedeki tozları ölçecek araçlar yer almaktaydı. Ayrıca, görev kapsamında Mars yüzeyinin görüntülerini de elde edecekti.

Nozomi, 4 Temmuz 1998 tarihinde yerel saat 03:12'de Uchinoura Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.[1] Ancak elektrik arızaları nedeniyle Mars yörüngesine ulaşamadı. Görevi 31 Aralık 2003 tarihinde sona erdi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b JAXA, "Catalogue of ISAS Missions" 31 Aralık 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; 11 Şubat 2018 tarihinde erişilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]