November Rain

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"November Rain"
Use Your Illusion I albümünden Guns N' Roses şarkısı
YayımlanmaŞubat 18, 1992 (UK)
Haziran 2, 1992 (US)
Kaydedilme1991, Nevada
TarzHard Rock
DilIngilizce
Süre8:57
ŞirketGeffen Records
YazarAxl Rose
BesteciAxl Rose
YapımcıGuns N' Roses, Mike Clink
Use Your Illusion I şarkı listesi
Double Talkin' Jive
(9)
"November Rain"
(10)

"November Rain", Amerikalı hard rock grubu Guns N' Roses tarafından çıkarılmış bir baladdır. Ana vokalist Axl Rose tarafından sözleri yazılıp bestelenmiştir. Use Your Illusion I albümünde 10. parçadır. Orkestra melodisi içerir ve Guns N' Roses'ın en uzun şarkılarındandır.

"November Rain", Billboard Hot 100'de 3 numara olarak ilk 10'a girdi. Listenin ilk 10'una giren gelmiş geçmiş ilk ve tek uzun şarkıdır.

Şarkı[değiştir | kaynağı değiştir]

8:57 dakika olarak albümdeki ikinci en uzun şarkıdır, en uzunu ise 10:16 dakikalık "Coma" adlı şarkıdır. Guns N' Roses geçmişindeki ise en uzun 3. şarkıdır, 2. en uzun şarkıları Use Your Illusion II'deki 9:24 dakikalık Estranged'dir.

Çoğu canlı perfomanslarda arka planda orkestra yoktur. En iyi bilinen orkestra ile çalınmış performansları 1992'deki MTV Müzik Ödülleri. Billboard Hot 100'ün ilk 10'una giren gelmiş geçmiş en uzun şarkıdır.

Şarkı aynı zamanda Richter Scale tarafından gelmiş geçmiş en iyi 9. şarkı olarak seçilmiştir. "November Rain" 2006'da oylamayla Rock 1000'de birinci sıraya gelmiştir. Yeni Zelanda radyosunun dinleyenleri bu listede en iyi 1000 rock şarkısı seçerler. 2007'de ise aynı oylamada 2. olmuştur, AC/DC'nin Back In Black'i onları yenmiştir. Pitchfork Media'nın Top 200'ünde 90'ların en iyi 140. şarkısı olarak seçildi.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski L.A. Guns gitaristi ve kurucusu, Tracii Guns'a göre, Rose 1983'ten beri bu şarkı için çalışmaktaydı. Bir röportajında "November Rain" hakkında şunları söyledi

L.A. Guns için EP'yi hazırlarken, sanırım 1983'teydi bu, (Axl) "November Rain"'i piyanoda çalıyordu ve o zamanlarda adı böyleydi. Gitar solosu muhteşemdi. Çok uzun zaman önce. O zamanlar çalmayı bildiği tek şeydi, ama bilirsiniz o, onundu.

Her zaman derdi "Bir gün bu çok güzel bir şey olacak ama daha bitmedi", bunu eskiden derdi. Ve her zaman biz otelde kafamıza göre bir şeyler yaparken o bir piyano bulup bunu çalardı (November Rain). Bende dalga geçerdim "Ne zaman bitireceksin şu şeyi?" diye, ve o da "Bununla ne yapacağımı daha bilmilyorum" derdi.

1985'te, Waggle Records Avustralya'da, November Rain/Konserde ve Dahası adında iki LP çıkardı. Bu LP'de şarkının akustik versiyonu vardı ve isimsizdi. Şarkının bu ilk versiyonu akustik gitar, vokallerde Rose ve geri vokaller içeriyordu. Use Your Illusion'daki gibi gitar solosu içermiyordu. Bu canlı performans sadece 4:43 dakika sürmekte.

Slash kitabında şarkının 18 dakikalık bir versiyonu gitarist Manny Charlton (Rock grubu Nazareth'den) ile beraber 1986'da, Appetite for Destruction'nın kayıtları zamanında kaydedildiğini yazar.

2006'da, Chinese Democracy turu sırasında anlatılan hikâyeye göre Axl dışında gruptaki kimse şarkının yapımında bulunmak istememiş (Estranged içinde aynı şey geçerli). Slash ve McKagan şarkıya tamamen karşı çıkmış ve yerine sert rock parçaları yazmak istemişler. Fakat, Rose tamda kayıtlar yapılırken onları ikna etmiş. Slash'inde kitabında yazdığı gibi grupta müzikal açıdan ayrılıklar yaşanmış.

Slash, albümde çaldığı solonun ilk kayıtlarıyla aynı solo olduğunu iddia eder. Ancak öyle olmadığı söylenir. Solosu Japon sanatçı Toshitaro'nun 1984'te çıkan Best of My Love solosuna benzemektedir.

Klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Klipteki hikâye şarkıdaki sözleri vurgular. Klip Andrew Morahan tarafından yönetilmiştir. Klipte, Rose'un kız arkadaşı Stephanie Seymour ile evlenmesi ve bir tiyatro sahnesinde sergilenen GN'R perfomansı görülür. MTV Müzik Video ödüllerinde en iyi sinematografi ödülünü almıştır. Seymour'un klipteki meşhur gelinliği ile beraberinde klibin bütçesi 1 milyon doları aşar. Çekilen en pahalı kliplerden biridir.

Klibin en ünlü sahnelerinden birinde Slash vardır. Helikopter çekimiyle Slash şarkıdaki ilk solosunu Rose'un evlendiği kilisenin önünde, çöl alanında çalmaktadır. O çalarken kamera helikopter sayesinde etrafında döner. Başka bir ünlü sahnesi ise, 3. solosunu Rose'un piyanosunun üstünde çalmasıdır. Klipte rolleri belirleyen Mark Roberton sahneyi "Kameramanın çok fazla sorumluluğu vardı, vinç kamerası Slash'e çok yakınken Slash piyanodan ayağa kalktı. Bir hatalı davranış ile gitarist fena düşerdi." diyerek zorluklarını anlattı. Klip şarkının tamamını içermektedir. Kısaltma kullanılmamıştır. Orpheum Tiyatrosu, Los Angeles'ta bir tiyatrodur ve performans çekimleri orada yapılmıştır. Öğleden akşama kadar tiyatro çekimler için kapatılmıştır. Şarkıyı birçok kez tekrar tekrar çalmışlardır ve onlar çalarken 1,500 kişi, seyirci olarak onları izlemiştir.

Slash'in ilk solosunu çalarken dışarıda çekilen sahnelerde, Rose temiz ve ıssız bir yerlerde çekimi yapmak istmeiştir ancak çekimler kış ayında olduğundan ıssız hiçbir yerde çekmek olası değildi. En sonunda grup Meksika'daki bir kiliseyi buldular, bu kilise aynı zamanda film Silverado'da da kullanılmıştır.

Silverado'nun görüntü yönetmeni Brad Hartmeier'dı. Bir otel barında yaptığı karalama çizimlerinden esinlenerek kiliseyi oaraya yaptırdı. 24 saat boyunca sayılı kişiler kilisenin yapımında çalıştı. Hartmeier, elinde bir telsizle Slash çalarken kilisenin içindeydi. Slash çekimler sırasında ona yapması gerekenleri sordu ve o da cevapladı. "Ben görüntü yönetmeniyim, Slash ise sanatçı, Slash bilim adamı" Slash cevap verdi "Haha, ben sadece Slash'im". Hartmeier klip çekimlerini hayatındaki en iyi deneyim olarak açıkladı.

Klipteki papaz, Rose'un arkadaşı olan Gianantonio adlı bir İtalyan'dır. November Rain, Don't Cry ve Estranged ile beraber trilogy'nin ikinci klibidir. Bundan sonra Estranged gelir. Klibin sonunda da belirtildiği gibi klip Del James tarafından yazılmış olan kısa aşk hikâyesi olan Without You'dan esinlenmiştir. 1995'te kitap satışa çıkmıştır. Kitap, çatışmalı bir ilişki yaşadığı kız arkadaşının ölümüyle kederlenen bir rock yıldızı hakkındadır (Erin Everly ve Rose'un ilişkisinden esinlenmiştir) Klipte Stephanie Seymour'un karakterinin ölümü hakkında birçok teori vardır. Kliple Del James'in hikâyesi arasında ilişkiye bakarsak büyük ihtimalle karakter kendisini öldürüyor. Düğün sahnelerinde karakteri çok hüzünlü görülmektedir. Cenaze sahnesinde, Seymour'un yüzünün yarısını kaplayan bir ayna görülebilinir. Bu açık tabut cenazeleri tarafından eğer kurban başından hasar görmüşse yapılan bir şeydir. Klip 90'ların geri kalanı boyunca popülerliğini korudu. 1992'nin sonunda, MTV "November Rain" klibini yılın klipleri listesinde 1. yaptı. 90'larda yapılan çoğu MTV listelerinde 1. sırada görünür. Metal Edge'in 1992'deki okuyanların seçimi adlı ödüllerinde bir numara oldu.

Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizelgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f g "November Rain", in various singles charts Lescharts.com (Retrieved January 12, 2009)
 2. ^ a b "Single top 100 over 1992" (pdf) (Felemenkçe). Top40. 7 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Nisan 2010. 
 3. ^ German Singles Chart Charts-surfer.de 25 Mayıs 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Retrieved January 12, 2009)
 4. ^ Irish Single Chart Irishcharts.ie 20 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Retrieved January 12, 2009)
 5. ^ UK Singles Chart Chartstats.com 5 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Retrieved January 12, 2009)
 6. ^ a b c Billboard allmusic.com (Retrieved January 12, 2009)
 7. ^ "1992 Australian Singles Chart". aria. 30 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2010. 
 8. ^ "Billboard Top 100 – 1992". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2010. 
 9. ^ "Gold-/Platin-Datenbank ('November+Rain')" (Almanca). Bundesverband Musikindustrie. 
 10. ^ Dutch certifications nvpi.nl 16 Şubat 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Retrieved January 12, 2009)
 11. ^ U.K. certifications [1] 10 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Retrieved August 18, 2013)
 12. ^ U.S. certifications riaa.com 3 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Retrieved January 12, 2009)