Notre Dame'ın Kamburu (film, 1939)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Notre Dame'ın Kamburu
Esmeralda rolünde Maureen O'Hara
YönetmenWilliam Dieterle
YapımcıPandro S. Berman
SenaristSonya Levien
Bruno Frank
UyarlamaNotre Dame'ın Kamburu
OyuncularCharles Laughton
Sir Cedric Hardwicke
Thomas Mitchell
Maureen O'Hara
Edmond O'Brien
Alan Marshaln
Walter Hampden
Görüntü yönetmeniJoseph H. August A.S.C.
CinsiSinema filmi
TürüRomantik dram
RenkRenkli
Yapım yılı1939
Çıkış tarih(ler)i29 Aralık 1939
Süre116 dakika
Dilİngilizce
Bütçe$1.826
Hasılat$3.155

Notre Dame'ın Kamburu, 1939 tarihli ABD yapımı film.

Victor Hugo'nun aynı adı taşıyan 1831 tarihli romanının bir uyarlamasıdır. William Dieterl'nin yönettiği filmde başrolleri Charles Laughton ve Maureen O'Hara paylaşmaktadır.

Filme toplumun çingeneler, halk, asiller, kral ve dini sınıfı gibi farklı kesimlerinden insanlarının hayatı; iyilik ve kötülük kavramları işlenmektedir.[1] Senarist Sonya Levien, Bruno Frank'ın uyarlamasına dayanarak senaryoyu yazmış; bu arada 15. yüzyıl Paris'indeki çingenelerin durumu ile II. Dünya Savaşı sonrası Almanya'daki Yahudierin durumu arasında paralellikler kurmuştur.[2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

15. Yüzyıl Paris'inde Notre Dame Katedralinin zangocu, kambur ama altın kalpli ve mutsuz Quasimodo kilise tarafından hizmetçi gibi kullanılmaktadır. Quasimado, şehre gelen çingene topluluğundaki çingene güzeli Esmeralda'ya aşık olur.

Esmeralda yakışıklı subay Phoebus'a aşıktır. Mahkeme Reisi Frollo da Esmeralda'nın güzelliğine tutulur ve kıskançlıkla subayı öldürür. Cinayetten sonra Frollo'nun suçlamasıyla Esmeralda büyücülükle suçlanır, asılmak üzereyken onu Quasimado onu kaçırıp kilisede saklar.

Şair Grgingoile'in ve Çingeneler Reisi'nin çabalarıyla kral Esmeralda'nın suçsuzluğunu anlayıp serbest bırakır, Frollo'nun tutuklanmasını emreder. O sırada Frollo, katedrale giderek Esmeralda'ya hançerle saldırmaya çalışır. Quasimado Frollo'yu durdurur ve çan kulesinden aşağı düşerek ölmesine sebep olur. Esmeralda ise şair Grgingoile'e aşık olur. Onları katedralin tepesinden seyreden Qusimado ise üzüntüyle kuledeki gargoyle heykeline "Neden sizin gibi taştan yaratılmadım ki?" diye sorar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Notre Dame'ın Kamburu". HergunBirSanatfilmi.blog.com, 21 Haziran 2019. 24 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2020. 
  2. ^ McGee, Scott. "The Hunchback of Notre Dame (1939)". Turner Classic Movies sitesi. 18 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]